Atatürk’e hakaret eden Yeşilyurt ve Akar’a gözaltı kararı

Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden TV Net programcısı Süleyman Yeşilyurt ve Hasan Akar hakkında gözaltı kararı verildi.

TV Net’te, Yavuz Bahadıroğlu, yazarlar Mustafa Armağan ve Süleyman Yeşilyurt’un katılımıyla 6 Mayıs’taki ‘Derin Tarih’ isimli programda ‘Mustafa Kemal’in gönül galerisi’ konu başlığı tartışılmıştı. Programda Yeşilyurt, “Manevi evlat’ diye bir durum olamaz, söz konusu değil. Hiçbir zaman ‘manevi evlat’ değildir, Çankaya’nın nikahsız ‘First Lady’sidir. Öğretmen, genç bir kız ‘manevi evlat’ olamaz. Yıllarca, kandırıldık, aldatıldık” ifadelerini kullanmıştı.

Soruşturma ve gözaltı kararı

Kullanılan bu ifadeler kısa sürede büyük tepkiye sebep olurken, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Yeşilyurt hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına hakaret etme’ suçundan soruşturma başlattı.

Öte yandan aynı soruşturma Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım hakkında sosyal medyada paylaşılan bir videoda söylediği sözler sebebiyle Hasan Akar hakkında da açıldı.

Nur Cemaati’ninde hoca olarak bilinen Akar, sosyal medyada paylaşılan bir videoda Mustafa Kemal Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım için ağır ifadeler kullanmıştı. İki isim hakkında gözaltı kararı da çıkarıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin