Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil, keşfettiği galaksiyi TED’de anlattı

ABD’de Minnesota Duluth Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Burçin Mutlu Pakdil, keşfettiği ve ismini verildiği galaksiyi TED konferasında anlattı. PGC 1000714 katalog numarasıyla kayıtlara geçilen galaksi kaşifi olan Burçin Mutlu Pakdil’e ithafen “Burçin’in Galaksisi” olarak adlandırılıyor.

Dünyanın önde gelen düşünürlerinin, kendilerini en fazla heyecanlandıran fikirleri paylaşmak üzere katıldığı yıllık bir konferans olan TED’deki konuşmasında Pakdil, “Bir galaksi keşfetmek nasıl bir duygu? Peki ya sizin isminizi alması?” sorularına cevap verirken, yaşanan süreci katılımcılara anlattı.

Bulduğu gezegenin ‘Hoag tipi’ galaksiler dairesel bir şekilde yuvarlak çekirdeklere sahip olduğunu söyleyen Pakdil, “Gözle görünür şekilde onları bağlayan hiç bir şey bulunmamaktadır. Büyük çoğunluğu ise samanyolu gibi disk şeklinde bulunur. Sıra dışı görünümleri bir kenara, gök bilimcilere galaksilerin nasıl oluştuğu konusunda önemli bilgiler verir” diye konuştu.

Pakdil, ve ekip Şili dağlarında geniş çaplı kullandıkları teleskop sayesinde Güney Yarım Küre üzerinde kolayca gözlemlenebilen galaksilere yoğunlaştı. Mutlu, sonrasında ise görüntüler toplanırken bu galaksinin iki ana özelliklerini (yaş, dış halka tipi, merkez gövdesi) belirlediklerini söyledi.

İşte o program;

1 YORUM

  1. Bruni’den Ali Kuscu’dan sonra Kozmolgie tarihine adi altin harflerle yazilacak Burcin bacimizin. Onu yetistiren, emegi gecen butun hocalarida var olsun, gozler yasarmadan dinleyebilmek cok zor. Uzayin derinliklerini arastirmak, 3 trillion galaksinin icinde kaybolmak…ve ordan en ilgiclerinden birinin kendini yapabilecek muthis oylesi bir sey. Uzayin, zamanin, evrenin baslangici kabul edilen, fakat ondan once ne vardi sorusunun yanitinin henuz alinamadigi, ancak Big Bangin baslangic olmadigi, bir sonsuzluktan gelip bir sonsuzluga artan hizla gittigi, bunda da, hala varligi mechul dark energies nin kullanildigini theorist fizikciler tartisiyor. Ezel-ebed inancimizada uymasi acisinndan bana cok daha heyacanlindirici geldi bu.Burcin kardesimizi bir kere daha tebrik edelim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin