Askerler, Ayşe Ateş’i ve yeni doğacak bebeğini cezaevine götürmek için doğumhane kapısında nöbetteler!

15 Temmuz sonra OHAL ortamında 5 aylık hamile iken tutuklanan ve İzmir Şakran Cezaevi’ne gönderilen Ayşe Ateş, doğum için hastaneye götürüldü. KHK mağduru olan Ateş için jandarmalar doğumhane kapısında nöbet tutuyor.

Hastanedeki doktoru odada refakatçi önermesine rağmen Savcı bu isteği kabul etmedi. Yasalara aykırı olmasına rağmen Ayşe Ateş doğumdan sonra bebeği ile cezaevine geri götürülecek.

Yasalar ve AİHM içtihatları: Hamile kadınlar ve doğum yapmış anneler tutuklanamaz

15 Temmuz sonrası hukuksuz operasyonlar kapsamında doğum yapmış anneler tutuklanırken cezaevlerindeki hamile kadınlar da serbest bırakılmıyor. Cezaevlerinde 18 bin kadın ve 700’ün üzerinde bebek bulunuyor. Yasalar ve AİHM içtihatları ise hakim ve savcıların keyfi kararlarının tersini söylüyor.

Herhangi bir sağlık sorunu olmasa bile 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun 16/4 maddesine göre, “Hapis cezası, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş kadınlar hakkında geri bırakılır.” ifadesi kullanılıyor. Yine aynı Kanunun 16. maddesine göre, “yukarıdaki hüküm “tutuklular”hakkında da uygulanır.” deniyor.

Uzmanlar 5275 sayılı Kanun’un, 16/4 ve 116. maddeleri birlikte değerlendirildiğinde, hamile kadınların ve bebeği altı ayı geçmemiş olanların tutuklanması, iç hukuka göre mümkün olmadığını vurguluyor.

İç hukuktaki bağlayıcı kararlar kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) karar ve içtihatları da hamile kadın ve bebeği olan şüpheli ya da tutuklu anneleri koruma altına alıyor. AİHM kararları, ‘’Tutuklama sadece iç hukuka uygun olmakla kalmamalı, aynı zamanda keyfi de olmamalıdır. Kanunları kötü niyetli uygulama açık keyfiliktir.’’ diyor.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin