Askerin sığınmacıları zorla Yunanistan’a gönderme görüntüleri: Buradan dönüş yok; inin aşağı

Suriye’de 34 askerin şehit olduğu saldırı sonrası Türkiye’nin sınır kapılarını açması ve ülkedeki sığınmacıları Yunanistan sınırına yönlendirmesinin etkisi devam ediyor.

Sınıra bizzat Türk devleti desteği ile yönlendirildiklerini anlatan sığınmacıların bu sözlerini destekleyen görüntüler de sosyal medyada paylaşılıyor. İçi sığınmacı dolu olan bir otobüsü boşaltmaya çalışan askerin zor kullandığı görülüyor.

Söz korusu videoda otobüsün içindekiler denizden karşıya geçmeyeceklerini, çocuklarının bulunduğunu söylemesi üzerine otobüsün içindeki bir güvenlik görevlisi, “İnin aşağı karşıya geçiyorsunuz. Botla geçeceksiniz. Türk askeri sizi Yunan’a botla geçirecek.” diyor.

Silahla zoruyla otobüsten indirme

Gruptakiler ‘çocuklar var, istemiyoruz.” deyince, güvenlik görevlilerindeni biri, “O zaman neden geldiniz?” diye soruyor. Sonra aynı güvenlik görevlisi silahını çekerek, “Şimdi herkes aşağı inecek. İnmeyeni döverim, Hadi diyerek” otübüsün içindekilerin döverek aşağıya indiriyor. Otosüsteki çocuklar bu durumu korkuyla izliyor.

Buradan geri dönüş yok

Aynı görevli, “Boşalt otobüsü. Sizlemi uğraşacağız. Bana mı sordun çocuğu yaparken. Burdan geriye dönüş yok.” ifadelerini de kullanıyor.

1 YORUM

  1. askerin yaptığı zorbalık kabul edilemez bir şey fakat onları otobüse zorla bindirdiklerini kesin bilme ihtimalimiz olmadığından dolayı zorla gönderiliyorlar diye başlık atmanız bence doğru değil çünkü eğer otobüse zorla binmediler ve oraya geldiklerinde karar değiştirdilerse otobüsten inip geri dönmeleri gerekir zorla getirilmedikleri için geri götürmek zorunda değiller.
    Bu bu hükümet bunu yapmaz demek de değil ama emin olmadığımız bir şeyi buraya yazarsak ilerde yine sizi manipülatif haberler yapmakla suçladıklarında kendinizi savunamazsınız .
    Bence haberin başlığını gözden geçirmenizde fayda var.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin