Aşı yok, durum vahim!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

AKP rejiminin ‘ekonomik’ gerekçelerle pandemi konusunda almadığı önlemlerin bedelini halk canıyla ödemeye devam ediyor. Türkiye’de 21 Nisan verilerine göre son 24 saatte 318 bin 839 Kovid-19 testi yapıldı, 61 bin 967 kişinin testi pozitif çıktı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 362’e çıkarak yeni bir rekor kırdı. Ağır hasta sayısı 3 bin 398’e fırladı. Söz konusu rakam 1 Mart’ta, 1.215 olarak açıklanmıştı. 21 Nisan itibariyle test pozitif oranı yüzde 19,4. Nisan ayının ilk 21 gününde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 438’e yükseldi.

Türkiye salgına teslim olmuş durumda. Vatandaşlar da virüsle baş başa bırakıldı. Göstermelik önlemler salgının önüne geçmek yerine daha da büyüttü. Durum vahim. Pandemi Bilim Kurulu da bu konuda dişe dokunur tek bir açıklama yapmıyor. Günlük ikinci doz aşılama sayısı 37 binlere kadar düştü. Zira aşı yok! Sağlık çalışanlarının, üçüncü pik nedeniyle aşılanmalarına rağmen yeniden virüse yakalanmaya başladığı belirtiliyor.

RANDEVU VAR, AŞI YOK

‘Geldi, geliyor, gelecek’ denilen aşılar bir türlü gelemedi. 50 milyon doz aşının 2 ay önce gelmiş olması gerekiyordu. Ancak bugüne kadar gelen aşı sayısı 20 milyonu bile bulmadı. Gelen aşı sayısı konusunda net bir açıklama bile yapılmıyor.

Binlerce insan aşı randevularından eli boş dönüyor. Aşı olmadığı sır değil. Sosyal medyada onlarca doktor aşı olmadığını bizzat açıklıyor. Dr. Şiler Gökay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu gerçeğe dikkat çekiyor: “Bugün alınan aşı randevu sayısı 64. Kapasitemiz ise günlük 2000 kişi… Halbuki aşı olmak için can atan çok insan olduğunu biliyorum. 1.936 kişiyi daha aşılayabilirdik. Yazık oluyor.”

EN ERKEN RANDEVU 3 MAYIS

Türk Tabipler Birliği’nin sosyal medya hesabından da bu konuda bir paylaşımda bulunarak, “Tüm Türkiye’de Aile Sağlığı Merkezlerimizden SinoVac aşısı için en erken 3 Mayıs’a randevu alınabildiği bilgileri gelmektedir. Sağlık Bakanlığı’na soruyoruz: Aşı programınız bu mudur?” ifadeleri kullanıldı.

55-60 yaş arası 4,4 milyon insan var. Öyle görünüyor ki bu insanların çoğu 3 Mayıs’a kadar aşılanamıyor. Bu grubun 15-20 boyunca virüse yakalanmaması gerekiyor! Zira yakalanırlarsa yeni varyant nedeniyle hastalık çok ağır atlatılıyor.

KAPLUMBAĞA HIZIYLA AŞILAMA

Aşının olmaması aşılama hızının da düşmesine neden oldu. 8 Nisan’dan 21 Nisan’a kadar geçen 13 günlük sürede toplam yapılan aşı sayısı 2 milyon 632 bin. Aynı tarihler arasında yapılan ikinci doz aşılama sayısı ise sadece 489 bin 197. Toplam ikinci doz aşılama sayısı ise 7,9 milyon. Günlük yapılan ikinci doz aşılama sayısı 37 bin 630’a kadar geriledi. Uzmanlara göre bu rakamın acilen 300 binlere çıkarılması şart.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin