Aşevinin yardım hesapları kapatıldı! 2 bin yoksul yemeksiz kaldı

Antalya’ya bağlı Muratpaşa Belediyesi’nin aşevi hesapları İçişleri Bakanlığı tarafından kapatılınca aşevi hizmetinden yararlanan 2 bin yoksul yemeksiz kaldı.

Antalya’nın CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin günde 2 bin yoksul insana yemek verdiği aşevinin yardım hesapları İçişleri Bakanlığı kararı ile kapatıldı . Afet zamanında dahi siyasi kaygılarla hareket edildiğini söyleyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Mülki idare, genelgenin istisna tarif etmediğini belirterek hesapları kapatmamızı istedi. Biz de 1 gün bekledikten sonra hesapları kapatmak durumunda kaldık.” dedi.

Belediye olarak aşevinde yıllardır yoksul insanlara yemek hizmeti verildiğini belirten Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Aşevi hesabımız şartlı bağış hesabıydı. Biz öncelikle bu hesabı kapatmadık çünkü İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı kararnamenin kapsamına gireceğini düşünmedik.” diye konuştu.

UYSAL: AFET ZAMANINDA DAHİ BİRLİK OLUNAMADI

Kendisinin de bir hukukçu olduğunu belirten Başkan Uysal, bağış alınmasında hukuki bir engel bulunmadığını söyledi. Daha önce yemek dağıtım kapasitesinin 950 olduğunu, saygın sonrasında 2 bin çıkartıldığını belirten Uysal, şunları söyledi:  ‘‘Belediyemiz aşevi, uzun yıllardan beri hizmet vermektedir. Aşevimize önceki yıllarda Adalya Vakfımız hesabından bağış alınıyordu. Şu an içinde bulunduğumuz süreçte, gerçek ihtiyaç sahibi komşularımıza destek olmak amacıyla belediyemiz adına; doğrudan şartlı bağışı tarif edip iki hesap açmıştık. Bağışta bulunan komşularımıza, meclisimizden aldığımız yetkiyle bağış kabul tebliği yapmaya hazırlanırken, İçişleri Bakanlığı genelgesi yayımlandı.  Şartlı bağış şeklindeki uygulamamız tamamen yasal olduğu için genelgenin bizi kapsamadığını düşündük.’’

‘‘TÜRKİYE, TARİHTE HİÇ BU KADAR AYRIŞTIRILMAMIŞTI. ÜZGÜNÜZ”

Afet zamanında bile siyasi kaygılarla hareket edildiği ifade eden Uysal, “Mülki idare, genelgenin istisna tarif etmediğini belirterek hesapları kapatmamızı istedi. Biz de; 1 gün bekledikten sonra hesapları kapatmak durumunda kaldık. Afet zamanında dahi birlik olunamadı. Afet zamanında dahi siyasi kaygılarla hareket edildi. Türkiye, tarihte hiç bu kadar ayrıştırılmamıştı. Üzgünüz.” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin