Artık çok geç; ekonomi felç oldu 

HABER YORUM | YUSUF DERELİ  

Tarih 4 Ağustos 2021!

Katıldığı ortak bir televizyon programında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘ağustosla birlikte enflasyonun düşeceğini’ müjdeliyor. “Daha fazla yükselemez.” diyor:

“Ağustos ile birlikte enflasyonda da düşüşü göreceğiz. Ben de sinyalimi belli yerlere vermiş oluyorum. Enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Zira faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz, bize yüksek enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır.”

Ne olduysa Erdoğan’ın verdiği bu sinyalden sonra oldu!

Merkez Bankası faiz indirimine başladı. 4 ayda politika faizi yüzde 19’dan yüzde 14’e indirildi. Pandemiye bağlı olarak bütün dünyada enflasyonun artmaya başladığı, merkez bankalarının ardı ardına faiz artırma kararı aldığı bir dönemde Türkiye, faiz indirimine gitti.

TÜİK’in müdahale edilmiş rakamlarına göre bile Türkiye’de yıllık enflasyon yüzde 80’e dayanmış durumda. Korkunç bir yoksullaşma ve hayat pahalılığı yaşanıyor.

Sonra ne mi oldu?

Erdoğan yukarıdaki açıklamayı yaptığında dolar kuru 8,41 TL’ydi. Yıllık enflasyon ise yüzde 19,25 olarak açıklanmıştı. Faiz indirimlerinin başlamasıyla kur patladı. Kurun artışı emtia ve girdi fiyatlarının katlanmasına; bu ise maliyet artışlarına neden oldu. Dolayısıyla ürün ve hizmetlerin fiyatları kanatlandı; yani enflasyon fırladı…

Sonuç olarak sadece 10 ay gibi kısa bir sürede dolar kuru (KKM, GES ve BDDK’nın ‘kredi kısıtlama’ hamlesine rağmen) 8,41 TL’den 17,25 liraya yükseldi. Bu arada yıl başından bu yana 40 milyar dolar civarında rezerv yakıldığı hesaplanıyor. Enflasyon ise yüzde 19,25’den yüzde 78,6’ya çıktı. Önümüzdeki iki ayda yüzde 85’e tırmanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

TÜİK’in müdahale edilmiş rakamlarına rağmen enflasyonun yüzde 80’e dayanmasının tek sorumlusu, miting meydanlarında “Türkiye ekonomisinin sorumlusu benim ben!” diye bağıran Erdoğan’dır..

ATTIKLARI HER ADIM SORUNU DAHA DA BÜYÜTTÜ

İşleyen piyasa düzenine ‘çomak’ sokuldu. Bir inat uğruna milyonlarca insan ekmeğe muhtaç hale geldi. Enflasyon patladı, kur arttı. TL tarihinin en değersiz günlerini yaşıyor.

‘Nas’ varmış! Madem nas var, faizi tamamen sıfırlasanıza! Nas, yüzde 14 faize cevaz mı veriyor?

Türkiye ekonomisi tam anlamıyla felç olmuş durumda. Atılan hiç bir adım fayda etmiyor ve etmeyecek. KKM’yi çıkardılar, kur kısa süreli düştü. Ardından yeniden yükselişe geçti. Milletin sırtına bir de KKM yükü bindirildi.

GES’i açıkladılar. Düşüş çok sınırlı ve kısa süreli oldu. Dolar yeniden yükselmeye başladı.

Bu kez BDDK devreye girdi. ‘Kredi kullanımına’ kısıtlama getirdi. Şirketleri ellerindeki doları bozdurmaya zorladı. İktidar reddetse de ‘sermaye kontrolü’ başladı. Ancak o da işe yaramadı. Dolar 17,25’i aştı.

ENFLASYON DÜŞÜNCE FİYATLAR DA DÜŞECEK Mİ?

Tayyip Erdoğan, son açıklamasında enflasyonun şubat-mart aylarında düşeceğini söylüyor. ‘Baz etkisine’ güveniyorlar…

Ağustos-Eylül aylarında yüzde 85’lere çıkması beklenen enflasyonun aralık ve ocak aylarında baz etkisiyle bile yüzde 60’ın altına düşmesi büyük başarı olur!

Kaldı ki enflasyonun düşmesi, fiyatların düşmesi anlamına gelmiyor. Fiyatlar artmaya devam edecek ancak ‘daha küçük zamlar’ yapılacak.

Türkiye yüksek enflasyonla yaşamaya alışmak zorunda. Kısa veya orta vadede enflasyonun hissedilebilir oranda düşme ihtimali yok.

AKP rejimi iktidarda kaldığı sürece beklentilerin düzelme, enflasyonun düşme ihtimali ise milyonda sıfır! Zira rejim temsilcilerine göre ortada bir ‘sorun’ yok! Yaptıkları her şey doğru; sorun küresel.

Attığınız her adım doğru ise ABD’de, AB ülkelerinde yüzde 8 civarında olan enflasyon, Türkiye’de neden yüzde 80 sorusunun cevabı yok!

Ekonomi tamamen felç oldu; artık çok geç…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin