Arınç: ‘Ey hakim savcılar zanla delil uyduramazsınız, insanların kalbini mi yarıp bakıyorsunuz’

Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, Habertürk’te katıldığı programda gazetecilerin sorularını cevapladı. Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala üzerinden konuşan Arınç, tutukluluk cezaya dönüşmesi gerektiğini belirterek, hakim ve savcılara seslendi: “Ey hakim savcılar zanla delil uyduramazsınız, insanların kalbini mi yarıp bakıyorsunuz” dedi.

Arınç, yargı reformu konuşulurken gazeteci Deniz Zeyrek’in Demirtaş ve Kavala’yı sorması üzerine dikkat çeken bir cevap verdi.

Demirtaş’ın da Kavala’nın da serbest bırakılması gerektiğini belirten Arınç şu ifadeleri kullandı:

Selahattin Demirtaş ile ilgili bütün iddia 2014’te yaşanan olaylar. O zaman Diyarbakır ve bazı illerde katliamlar yaşandı. O dönem Başbakan Davutoğlu ben de hükümet sözcüsüydüm. O olaylardan yargılama oldu. Çok sayıda kişi yargılandı. Ama Demirtaş bunlardan yargılanmadı. Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş’ı anlamak için onun yazdığı kitap var Devran isminde. Lütfen alıp onu okuyun. Ben korona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerine değişimler olacak. Yargıçlar özgürlükçü düşünsünler.”

“Osman Kavala 2017’den beri 3 buçuk yıldan beri tutuklu. Hemen hemen her olayla ilgili iddianameleri getiriyorlar. Ben de bunu okudum. Halen tutuklu kalmasına hayret ediyorum. 30 yıllık ceza avukatıyım. Bu iddianameleri okuduğumda çocuk bile yazmaz bu iddianameleri dedim. Hatta cübbemi giyeyim dedim. Bizim camiadan bir trol, “Cübbeli Bülo” demişti.

Tepkiler

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul İl Başkanı Birol Gür, Arınç’ın Demirtaş’a yönelik sözlerine tepki gösterdi. Gür, Arınç’ın ‘Devran’ kitabıyla ilgili söylediklerine gönderme yaparak “Devran dönmez, Demirtaş teröristtir” paylaşımını yaptı.

Devlet Bahçeli’nin Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek de Arınç’a tepki gösterdi. Çiçek, “Bülent Arınç, PKK’lı Selahattin Demirtaş ve PKK’lı Ayhan Bilgen’in kitaplarının tanıtımından komisyon mu alıyorsun?” ifadelerini kullandı

1 YORUM

  1. Bu adam 1725 oncesi toplulugu imha hareketi icin hukuksuz bakanlar kurulu kararlarini imzalarken cok piskin bir sekilde aldiklari kararlari savunuyordu. Simdide tersini soyluyor. Inanalim mi ?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin