Apple ve Google’ı geçti; dünyanın en değerli markası oldu

ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon, WPP araştırma ajansı Kantar’ın verilerinin derlenmesiyle oluşturulan BrandZ En Değerli 100 Küresel Marka sıralamasında 315.1 milyar dolarla dünyanın en değerli markası oldu.

Şirketin küresel BrandZ başkanı Doreen Wang Amazon’un söz konusu başarısını, şirketin hizmetlerindeki portföy çeşitliliğine borçlu olduğunu ve Amazon markasındaki büyümenin, markaların bireysel kategori ve bölgelere olan bağımlılığının nasıl azalttığını gösterdiğini söyledi.

Amazon listedeki yükselişiyle, listede toplam 12 yıldır sıralanan ve bu yıl 309.5 milyar dolar ve 309 milyar dolar ile sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer alan Apple ve Google’ı geçti. Microsoft 251.2 milyar dolarla dördüncü sırada yer alırken, Microsoft’u sırasıyla Visa (177.9 milyar dolar), Facebook (159 milyar dolar), Alibaba (131.2 milyar dolar), Tencent (130.9 milyar dolar), McDonald’s (130.4 milyar dolar) ve AT&T (108.4 milyar dolar) takip etti.

En Değerli 100 Küresel Marka‘nın toplam değeri 4.7 trilyon dolar oldu.

Facebook ve Tencent’in değeri azaldı

En değerli markalar listesinde Facebook ve Tencent dışında tüm markaların değeri 2018 yılına göre arttı. Facebook marka değeri yüzde 2, Tencent marka değeri yüzde 27 azaldı.

Değeri en çok artan Instagram

Değeri en çok artan markalar ise yüzde 95’le Instagram. Şirketin marka değeri 28.2 milyar dolara yükseldi. Lululemon, Netflix, Salesforce, Adobe, Shiseido, Amazon, Uber, LinkedIn ve Saint Laurent ise 2018 yılına göre marka değeri en fazla yükselen diğer markalar.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin