AP üyesi Harms, Mustafa Emre Çabuk’u ikinci defa ziyaret etti

ALİ HAYDAR ARSLAN | BRÜKSEL

Avrupa Parlamentosu üyesi Rebecca Harms, Gürcistan’da hapiste bulunan Mustafa Emre Çabuk’u tekrar ziyaret etti.

Yeşiller Partisi üyesi ve AP Türkiye Dostları Grubu Başkan Yardımcısı olan Harms, Türkiye’ye iade edilme tehlikesi ile karşı karşıya olan Çabuk’un durumuna ilişkin Gürcü makamları ile temaslarda bulundu. Harms, Çabuk’un Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmayan Türkiye’ye iade edilmesine şiddetle karşı çıkıyor. Alman milletvekili Çabuk’un iade edilmesi durumunda kötü muamele ile karşılaşma riskine de dikkat çekiyor.

Çabuk’un eşi ve avukatı ile de biraya gelen Harms yazılı bir açıklama yaparak, Çabuk’un altı aydır hapiste olduğunu ve Gürcistan’da herhangi bir suç işlemediğine işaret etti. Ziyaretinden önce Gürcü Başbakanı’na bir mektup yazarak Çabuk’un iade edilmesine karşı çıkan Harms, Gürcü makamlarına da Türkiye’nin baskılarına direnme çağrısı yapmıştı.

‘AİLESİNİ ÇOK ÖZLÜYOR’

Ziyaretine ilişkin Twitter hesabından da paylaşım yapan Harms, paylaştığı resmin altına şunları yazdı: ‘Bugün tekrar Mustafa Emre Çabuk’u cezaevinde ziyaret ettim. Sonra eşiyle evinde tanıştım. Oğullarıyla olan resmini gördüm. Mustafa Emre Çabuk, bana onları özlediğini söyledi. Her gün. Her saat. 9 aydan beri.’

AP’nin en kıdemli üyelerinden olan Harms, AP’nin Gürcistan ile ilişkilerini yürüten Euronest Komitesi’nin başkanlığını yürütüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin