Antalya’da yumurta büyüklüğünde dolu yağdı, Denizli’yi sel vurdu

Antalya Demre, Kumluca ve Finike’de dolu ve şiddetli rüzgar etkili oldu. Yağış nedeniyle sera ve tarım alanları zarar gördü. Denizli’de  ise öğle saatlerinde başlayan şiddetli yağmur hayatı hayatı olumsuz etkiledi. Birçok ev ve iş yerini su bastı, ulaşım aksadı.

Antalya Demre’de saat 09.30 sıralarında başlayan yağmur kısa sürede yerini ceviz ve yumurta büyüklüğünde dolu, ardından da şiddetli rüzgara bıraktı. İlçe merkeziyle Köşkerler, Beymelek, Çevreli, Kapaklı ve Gürses mahallelerinde etkili olan dolu ve şiddetli rüzgar ağaçları devirdi, seraların plastik örtülerini yırttı. Bazı seralar ise çökerken, içindeki ürünler de zarar gördü.

KUMLUCA’DA CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDE DOLU

Kumluca ilçesinde saat 10.30 sıralarında hafif yağmurun hemen ardından dolu başladı. Kumluca merkeziyle Kavak, Hacıveliler, Yenimahalle ve Narenciye mahallelerinde etkili olan yer yer ceviz büyüklüğündeki dolu narenciye ve zeytin bahçelerine zarar verdi, plastik seraları delip, cam seraları kırdı. Park halindeki bazı araçların camları kırılırken, kaportalarında da hasar oluştu. Bazı bölgelerde ise enerji nakil hatları koptu. İlçe merkezinde bazı ağaçlar devrilirken, dolu nedeniyle caddelerde de su birikintileri oluştu. Özellikle Gödene Caddesi’nde su birikintileri nedeniyle araçlar ilerlemekte zorlandı.

DENİZLİ’DE 100 YILIN DEV ALT YAPI PROJELERİ AFİŞTE KALDI

Denizli’de öğle saatlerinde başlayan şiddetli yağmur, kendi göle çevirdi. Birçok ev ve iş yerini su bastı. Bazı yol ve kavşakları sel basması nedeniyle yaya ve araç trafiği aksadı.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin ‘100 Yılın Dev Alt Yapı Projesi’ diyerek övündüğü ve her sokak başına asılan pankartlar ve reklam panolarında reklamını yaptığı şehir 2 saatlik yağmura dayanamadı. Yoğun yağış nedeniyle Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Fevzi Çakmak Bulvarı, Fatih Köprülü Kavşağı sular altında kaldı.

Neredeyse her yağmurda aynı felaketin yaşandığını belirten bir mağaza müdürü “Daha önce de mağazamızı defalarca su bastı. Belediyeye kaç defa şikayette bulunduk. ‘Üzerinde çalışıyoruz çözeceğiz’ dediler. Çözmediler. Ne zaman şiddetli bir yağmur yağsa dükkanları su basıyor. Bu altyapı sorununa artık bir çözüm getirmeliler” diye konuştu.

Yağmurdan etkilenen bir başka yurttaş ise “Her sokak başında pankartlar, reklam panolarında Osman Zolan imzalı posterler var. 100 Yılın Dev Alt Yapı Projesi, imza Osman Zolan. Belediye Başkanına sormak lazım orada bahsettiği kaçıncı yüzyıl, 18. yüzyıl mı? 15 senedir şantiyede yaşıyoruz. Aynı yolu son 15 yılda en az 15 kere kazmışlardır. Her asfalt çektiklerinde ‘Yeni yolumuz hayırlı olsun. Yeni yol projemizi hizmete açtık’ diye reklam yapıyorlar” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

ANTALYA’DA ZARAR BÜYÜK

Antalya’nın Demre Belediye Başkanı Süleyman Topcu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Işık, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Oğuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzmanları, zarar gören bölgelerde inceleme ve tespit çalışmalarına başladı.

Demre Ziraat Odası Başkanı İbrahim Oğuz, “Şu anda tespit çalışmalarına başladık. Zarar gerçekten çok büyük. Bu yaz gününde büyük bir şok yaşıyoruz. Dolu sağlam plastik örtü bırakmadı. Fırtına birçok serayı yerle bir etti. Cam seraların camları kırıldı. Kesin zarar konusunda belki akşama doğru bir rakam verilebilir” dedi.

‘BAHÇELER VE SERALARDA ZARAR VAR’

Kumluca Belediye Başkanı Yusuf Göven, “Şu anda bize ulaşan bilgilere göre özellikle zeytin ve narenciye bahçelerinde zarar var. Plastik ve cam seralar zarar görmüş. Birkaç yerden ağaç devrilmesi bilgileri geldi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz hemen bölgeye giderek çalışma başlattı. Su birikintileri nedeniyle kanalizasyon hatlarında tıkanmalar oldu, onları açmak için ekiplerimiz yoğun şekilde çalışma yapıyor. Biz de vatandaşın yanına ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

FİNİKE’DE DE DOLU YAĞDI

Finike ilçesinde de kısa süreli dolu etkili oldu. Dolu nedeniyle portakal bahçelerinde ve seralarda hasar meydana geldi. Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, dolunun kısa süreli olarak Turunçova Mahallesi’nde etkili olduğunu ve yaklaşık 10 serayla bazı portakal bahçelerinde hasara yol açtığını söyledi.

Öte yandan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, sağanak ve gök gürültülü sağanağın il genelinde etkili olduğu, metrekareye 25- 50 kilogram yağış beklendiği belirtildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin