“Ankesörlü telefon soruşturması genişledi, 15 bin gözaltı olacak” iddiası

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir yıldır üzerinde çalıştığı ankesörlü telefon soruşturmasını tamamladığı ve operasyon için düğmeye bastığı iddia edildi. Türkiye genelinde bütün illere yayılan soruşturma kapsamında ankesörlü veya sabit telefonlardan aranan askeri personel tespit edildi. Bu şekilde sadece İstanbul’da 662 hat kullanıldı ve 3 bin 500 asker arandı. Türkiye genelinde ise 3 bin 387 sabit hat kullanılarak 15 bin askeri personel arandı.

Bu tespitler üzerine savcılıklar bugün operasyonlara start verdi. İddiaya göre, peyderpey yapılacak operasyonlar neticesinde toplam 15 bin kişi gözaltına alınacak. Savcılık, telefonla arayan kişilerin ‘mahrem imamlar’, arananların ise Hizmet Hareketi ile bağlantılı askerler olduğunu iddia ediyor. Ancak söz konusu iddialarla ilgili somut bir bilgi veya belge ortaya konmuyor.

Habertürk müdürü ve muhabiri gündeme getirdi

Söz konusu iddiayı Habertürk Haber Merkezi Müdürü Zülfikar Ali Aydın ve Habertürk Muhabiri Serdar Kulaksız bugün Habertürk TV’de gündeme getirdi. İddiaya göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gizli tanık beyanlarına da dayanarak, ‘sivil mahrem imamlar’ ve askeriye içindeki Hizmet Hareketi ile bağlantılı kişilerin sabit hatlar üzerinden görüştüğünü tespit etti. Bunun üzerine başsavcılık, 28 Şubat 2018’de ankesörlü telefon soruşturmasını genişletti.

Terör Suçları Müdürlüğü her ilde var olan büfe, cafe ve ankesörlü hatları incelemeye aldı. Yetkili Sulh Ceza Hakimlikleri’nden bu yönde karar alındı. Bir yıl süren çalışmada tespit edilen hatlar oluşturulan veri hat havuzuna gönderildi. İncelemeler tespit edilen telefonlar üzerine yoğunlaştırıldı. Ardaşık arama yapıldığı tespit edilen telefonların geriye dönük HTS kayıtları çıkarıldı.

“Türkiye genelinde 3 bin 387 sabit hat kullanıldı”

Türkiye genelinde bu yöntemin kullanıldığı 3 bin 387 sabit hat tespit edildi. Bu hatlardan ‘mahrem imamlar’ kendi takibinde olan askerleri aramıştı. Arama yapılan sabit hatların 662’si İstanbul’da kullanıldı ve bu ekilde 3 bin 500 askeri personelle görüşüldü. Ülke genelinde15 bini bulan personelin muvazzaf subay, astsubay, uzman çavuş, ve darbe teşebbüsü sonrası askeri okullardan ilişiği kesilen askeri öğrencilerden oluştuğu ileri sürüldü.

Yapılan son çalışmalar 4 Şubat 2019’da başsavcılığa bildirildi. Başsavcılık, eldeki bilgi ve tespitleri Adalet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaştı. Tespit edilen sabit hatlar il il görevli savcılıklara ve emniyet müdürlüklerine bildirildi. Soruşturma ile ilgili olarak inceleme ve değerlendirmeler devam ediyor. 81 il ayrı çalışma sürdürüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin