Ankara’da baroların yürüyüşüne polis engeli: İzniniz yok!

İktidarın barolarla ilgili yasa değişikliği teklifine karşı ‘savunma yürüyüşü’ kapsamında başkent Ankara’ya ulaşan avukatlar, Eskişehir yolu girişinde polis engeliyle karşılaştı. Baro başkanları yürüyüşlerinin sonlanmasına 300 metre kala ‘valilik izni olmadığı’ gerekçesiyle durduruldu. Baro başkanları, Türkiye’nin Başkentine girme hakları olduğunu söyledi. Engelleme girişiminin ardından başkanlar oturma eylemine başladı.

AKP ve MHP’nin Avukatlık Kanunu’nda ve baroların seçim sisteminde değişiklik yapmak istemesine karşı birçok ilden ‘Savunma yürüyor’ sloganıyla baro başkanları ve avukatların başlattıkları yürüyüş Ankara’ya ulaştı. 19 Haziran günü yürüyüşe geçen baro başkanlarını ve avukatları Eskişehir Yolu üzerinde Ankara Barosu heyeti karşılayacaktı ancak polis engel oldu.

Baro başkanları aralarında müzakere yaparken bir polis kamerasının kendilerini çekmesine tepki gösterdi. Polis ile başkanlar arasında tartışma sürdü. Bazı başkanlar akan trafikte yürümeye çalıştı, polis yine engel oldu. Bu sırada 4 baro başkanı polis barikatını aşarak kendilerini bekleyen Ankara Barosu avukatlarının yanına ulaşabildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin