“Ankara Gülen’e dair şu ana kadar ABD’ye kanıt sunmadı”

Washington Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü Soner Çağaptay, “Benim duyduğum kadarıyla Ankara şu ana kadar Washington’a Fethullah Gülen’in şahsen darbeyi idare ettiğine dair bir kanıt sunmadı” dedi. Çağaptay, Trump ile Erdoğan’ın YPG konusunda anlaştığına ilişkin tezini de tekrarladı.

Amerikaninsesi.com’a konuşan Çağaptay, Amerika’nın 15 Temmuz darbe girişimini Türk hükümetinin iddia ettiği gibi Fethullah Gülen’in idare ettiği konusunda henüz ikna olmadığı görüşünü dile getirdi:

‘ABD ikna olmuş değil’

“Benim duyduğum kadarıyla Ankara şu ana kadar Washington’a Fethullah Gülen’in şahsen darbeyi idare ettiğine dair bir kanıt sunmadı. İşte bu kanıtın olmadığı durumda, her ne kadar Gülen hareketinin başındaki kişi olsa bile, Amerikan mahkemeleri o bire bir kanıtı görmedikleri takdirde iade konusunda olumlu karar vermeyecekler. Şunu söyleyebiliriz; ‘Eğer Amerikan hükümeti bu iade davasını mahkemeye sevkederse, zaten mahkemeye sevkedilmesi konusunda, mahkemeden iyi karar çıkacağı konusunda bir imajı vardır diyebiliriz. Yani o aşamaya gelmediğimiz için demek ki Amerikan hükümeti ikna olmuş değil diyebiliriz şu anda.”

YPG konusunda anlaşma var

Çağaptay, Amerika’yla Türkiye arasında YPG ve PKK konusunda aslında bir anlaşma bulunduğu görüşünde:

“Şunu diyor Ankara’ya, Suriye’de ben Rakka’yı almak için YPG ile taktiksel olarak çalışacağım stratejik müttefiğim değil onlar benim, karşılığında da Irak’ta sana PKK konusunda yardımcı olacağım. PKK’nın büyük bir üssü var Kandil’de, bu İran-Irak sınırında ama yeni oluşturmaya çalıştığı bir üs var Irak-Suriye sınırında, Sincar Dağı’nda. Ankara bir oldu bitti olmasını istemiyor, PKK’nın yeni bir üs oluşturmasını istemiyor ve mutlaka bu bölgede PKK varlığına karşı ciddi olarak tedbir alacak. Bu konuda Ankara şanslı çünkü Irak Kürtleri KDP Barzani dahil olmak üzere Ankara’nın tavrını destekliyorlar. KDP orayı kendi bölgesi olarak görüyor ve PKK’yı kendi bölgesinde istemiyor. İşte Amerika’nın nasıl yardımı olabilir Türkiye’ye Sincar konusunda. Böyle bir Türkiye-KDP harekatı olduğu zaman ona hava desteği, istihbarat desteği verebilir. Irak hükümeti böyle bir harekate karşı çıkacaktır kendi güvenliği ihlal edildiği için. Türkiye, Irak hükümetini ikna etmek için Amerika’nın desteğine ihtiyaç duyabilir. Ve ayrıca genel olarak PKK varlığına karşı Türkiye’ye istihbarat desteği artacak gibi görünüyor. 2007’de başlatılan bir mekanizma vardı orada paylaşılan istihbaratın niteliği artırılacak gibi görünüyor. En son olarak Avrupa’da PKK’nın kullandığı özellikle yasadışı finans mekanizmalarının da çökertilmesi için Amerika Avrupa ülkeleri üzerindeki etkisini kullanarak Türkiye’ye yardımcı olacak.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin