‘Ankara Gar Katliamı’ anmasına, polisten sert müdahale; 22 gözaltı

IŞİD’in Ankara Tren Garı’nda gerçekleştirdiği 10 Ekim katliamında ölenler katliamın 6’ncı yıl dönümünde anıldı. Anmada polisin sert tavrı dikkat çekti. Anma etkinliklerine katılan 22 kişi gözaltına alındı.

IŞİD’ın 10 Ekim 2015 tarihinde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin gerçekleştireceği ‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ öncesinde Ankara Tren Garı önünde gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısında ölen 103 kişi, katliamın 6’ncı yıl dönümünde anıldı.

Anma öncesinde gar çevresine giden yollara polis ekipleri konuşlandırıldı. Alana girmek isteyen kitlelere polis Ulus Metro çıkışı önünde müdahale etti. Müdahalede polis biber gazı kullandı, Mülkiyeliler Birliği önceki dönem başkanı Dinçer Demirkent’in de olduğu 22 kişi gözaltına alındı.

İletişim Başkanlığı basın kartı olmayan basın mensupları alana alınmazken, Turkuaz basın kartı olan basın mensuplarının ise polisin gözaltına aldığı kişilere uyguladı sert müdahaleyi görüntülemesi engellendi.

Polis engeline rağmen Ankara Tren Garı önünde siyah balonlarla anma gerçekleştirildi. Ölenler için patlaması saati olan saat 10.04’te saygı duruşu yapıldı. Anmaya ölenlerin yakınları, yaralılar, CHP ve HDP’li milletvekilleri, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut ve KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik de katıldı.

KAMU GÖREVLİLERİ NEDEN YARGILANMIYOR?

Hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralıların kurduğu 10 Ekim Barış Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, katliama ilişkin ihmali olduğu ileri sürülen kamu görevlilerinin yargılanmadığını hatırlattı. Coşgun, “Bilinmelidir ki insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz.” dedi.

ÇERKEZOĞLU: YİNE GERİLİMDEN MEDET UMUYORLAR

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 7 Haziran seçimleri sonrasında seçimin yenilenme kararının ardından 10 Ekim katliamının gerçekleştiğine dikkat çekti. Çerkezoğlu, “Bugün yine seçime giden bir Türkiye’de tehditlerin havada uçuştuğu, gerilimden medet umanların olduğu bir Türkiye’de bu ülkenin muhalefetine, işçisine, emekçisine, kadınına, gencine iktidara talip olmaktan vazgeçin. Yani bu ülkede her şeye biz istediğimiz gibi tek başımıza karar vereceğiz diyorlar. Yine seçime giden Türkiye’de ülkeyi yönetenler gerilimden medet umuyorlar.” diye konuştu.

BOZGEYİK: 10 EKİM İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ BİR SUÇTUR

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, AKP’nin 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında “kaostan beslendiğini” belirterek, “Bunlara yol verenler hala yargı önüne çıkarılmış değildir. Oysa 10 Ekim insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.” ifadelerini kullandı.

KORAMAZ: ANKARA VALİSİ AĞACIN NESİNDEN KORKUYOR?

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 10 Ekim’de ölenler için getirilen anıt ağaçların Ankara Valiliği’ni talimatıyla kaldırılmasını hatırlattı. Koramaz, “Ankara Valisi ağacın nesinden korkuyor? Ağacı terörist olarak gören anlayış olur mu? Ankara Valisi barış temelli eylemlerimizin nesinden korkuyor” diye sordu.

EMİR: AĞAÇTAN KORKUYORLAR

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 10 Ekim’de ölenlerin yakınlarının ve anmaya gelenlerin polis tarafından gözaltına alındığını söyledi. Emir, “Ankara Valiliği’nin 10 Ekim Ankara Garı katliamı anma törenlerindeki tavrı hiç değişmiyor. Son derece saldırgan, anti demokratik ve hukuk tanımaz bir konumdalar.” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin