Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden hafriyat soruşturması: ‘Melih Gökçek de listede var’

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Melih Gökçek’in dönemin de dahil olmak üzere  hafriyat döküm bedelleriyla ilgili geçmişe yönelik soruşturma başlattı. Soruşturmanın, ‘belediye kasası yerine başka kaynaklara aktarılması ve kamunun zararı uğratılması’ nedeniyle başlatıldığı belirtiliyor.

Kamuyu zarara uğrattığı ifade edilen yetkililer ile gerçek ve tüzel kişiler hakkında belediyenin müfettişleri tarafından inceleme sürdürülüyor. Belediye kaynakları, yapılan sözleşmeler sonucunda hafriyat işinin Osmanlıspor’a verilmesinden dolayı belediyenin milyonlarca lira zarara uğradığını belirtiyor.

BBC’nin haberine göre,2 Ekim 2018’de bir önceki Belediye Başkanı Mustafa Tuna da A Haber televizyonuna yaptığı değerlendirmede, Gökçek döneminde aylık 30 bin TL olan hafriyat gelirlerinin, kendi döneminde aylık 15 milyon TL’ye çıktığını söylemişti.

Melih Gökçek ise Tuna’nın “belediyenin hafriyat gelirleri” ile ilgili çıkışıyla kendisini “hırsız” ilan ettiğini açıklamıştı ve “Seni insan yüzüne çıkamaz hale getiririm” demişti.

Belediye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, hafriyat döküm işinin Temmuz 2014 tarihinde Meclis kararı ile Belediye şirketlerinden ANFA’ya aylık 30 bin TL’ye (yıllık 360 bin TL) verilmişti.

Ancak ANFA bu işi Osmanlıspor’a aylık 100 Bin TL’ye (yıllık 1.200.000 TL) sözleşme yaparak verdi.

Gökçek’in işi sözleşme ile ANFA üzerinden Osmanlıspor’a verdiği tarih olan Ağustos 2014’ten sözleşmenin feshedildiği güne kadar yaklaşık 3 yıldaki kamu zararının tespit çalışması halen sürüyor.

Soruşturma kapsamında, inşaat ruhsatı alıp daha sonra iskân ruhsatı alan inşaat firması sahiplerinden döküm makbuzlarına ait bilgi ve belgeler de talep edilecek.

Adana Belediye Başkanı Karalar’dan usulsüzlük iddialarına ilişkin görüntülü basın toplantısı

Diğer yandan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediyenin zarara uğratıldığını açıkladığı içme suyu ihalelerine ilişkin görüntülü bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

MHP döneminde yaşandığı belirtilen usulsüzlükler arasında özellikle kuyu açım ihalesi ile ilgili tespitler paylaşıldı.

Karalar, ihaleye ilişkin yapılan kuyu tespit incelemesinde 35 kuyunun hiç açılmadığının tespit edildiğini söyledi.

Zeydan Karalar, kazı izlenimi vermek için koyulduğununu belirttiği beton blokların kaldırılmasına ilişkin de görüntüleri paylaştı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı, binalardaki su depolarının tespitine ilişkin yapılan ihalede de, hiç tespit yapılmadığının belirlendiğini söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin