Ankara Barosu’ndan kaçırılmalarla ilgili suç duyurusu: Soruşturmaları uluslararası hukuka uygun yapılmadı

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezine (İHM), 15 Temmuz sonrası Ankara’da kaçırılan 7 kişi ile ilgili rapor hazırladı.  İHM tarafından hazırlanan raporda, Ankara’da zorla kaybedildiği 7 kişi ile ilgili soruşturmanın ve izleyen dönemde gözaltı sürecinin uluslararası insan hakları hukuku standartlarına uygun bir şekilde yürütülmediği saptandı.

Ankara Barosu yönetimi tarafından uygun görülen rapora dayanılarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusunda, Ankara Barosu Başkanlığı’na başvuruda bulunan S. Y., F. B. Z., A. K., Z. G. T., N. I., M. U. ve N. T. isimli vatandaşların yakınlarının zorla kaybedildiğini beyan ettiği ve bu süreçte ‘Ortak İzleme Raporu’ hazırlandığı belirtildi. Bu raporun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbar niteliğinde iletilmesine karar verildiği aktarıldı.

Yusuf Bilge Tunç’un yeri halen bilinmiyor

Suç duyurusunda başvuruculardan Nuray Tunç’un eşi Yusuf Bilge Tunç’un yeri halen bilinemediği için kişinin şikayetine ilişkin uluslararası standartlara uygun
bir soruşturmanın geciktirilmeksizin yürütülmesi gerektiği ifade edildi.

Suç duyurusunda zorla kaybedilenlerin yakınlarının en az 5, en çok 9 ay süre ile
kayıp kaldığı hatırlatıldı.

‘Kamu denetimine açık ve mağdur yakınlarının sürece katıldığı bir soruşturma yürütülmedi’

Suç duyurusundan şunlar ifade edildi: “Başvurulardan sonra emniyet birimlerinde ortaya çıkan diğer başvurular açısından, Devletin zorla kaybettirmeye ilişkin yaşam hakkını koruma ve etkili soruşturma yürütme yükümlülüğü ile suç ile itham edilen herkesin avukatı ile gizli görüşebilme hakkı, kendi seçtiği müdafiin yardımından yararlanma hakkı, derhal hakim karşısına çıkarılma hakkı ve özgürlüğü kısıtlanan kişinin hekime erişim hakkı sağlama yükümlülükleri ışığında, kamu denetimine açık ve mağdur yakınlarının sürece katılımının sağlandığı bir soruşturma yürütülmediği hususlarını tespit etmiştir. ”

‘Soruşturmalar uluslararası insan hakları hukuku standartlarına uygun yapılmadı’

“Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nde başvuruları alınan 7 kişinin zorla
kaybedilmesi iddialarına ilişkin olarak yürütülen soruşturmanın ve izleyen dönemde gözaltı
sürecinin uluslararası insan hakları hukuku standartlarına uygun şekilde yürütülmediği
yönündeki tespite dayanarak, ihlal iddialarının ciddiyeti dikkate alınmak suretiyle soruşturmanın derinleştirilmesi için başvurulara ilişkin tüm belge ve tutanaklarla birlikte ihbarda bulunmaktayız.”

Baro Savcılık’tan talebini ise şöyle açıkladı:

‘Kamu davası açılarak şüphelilerin cezalandırılmasını istiyoruz’

Yukarıda açıklandığı ve re’sen göz önüne alınacak nedenlerle; Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’ne gelen başvurular neticesinde zorla kaybetme iddialarına ilişkin olarak tutulan tutanaklar, düzenlenen raporlar ve edinilen bilgi ve belgeler ışığında soruşturma yapılması/mevcut soruşturmaların derinleştirilmesi ve tespit
edilecek şüpheliler hakkında kamu davası açılarak cezalandırılması için gereğini saygıyla arz ve talep ederiz. 13/02/2020″

ANKARA BAROSU ORTAK İZLEME RAPORU’NUN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin