Ankara Barosu: ‘Tüm dosyaları verdik; Ankara Emniyeti’ndeki işkenceyi Başsavcılık soruşturmayla aydınlatmalı”

Ankara Emniyeti’nde gözaltına alınan eski Adalet Bakanlığı çalışanlarına yönelik işkence ve kötü muamele haberlerine tepkiler gelmeye devam ediyor. İşkence iddialarını yakından takip eden Ankara Barosu bir açıklama yayınladı.

Baro, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı hızlı ve etkin bir soruşturma yürüterek kamuoyunu aydınlatmalıdır.” dedi.

Ankara Barosu açıklamasında, baroya kayıtlı meslektaşlarının 18 ve 19 Aralık tarihlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki gözaltındaki müvekkilerinin kendilerinde habersiz ‘mülakat’ adı altında görüşmelere alındığını ve bu görüşmelerde işkence ve kötü muameleye maruz kalındığı bilgisinin baroya iletildiği ifade edildi. Bunun üzerine Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nde görevlendirilen avukatların gözaltındaki 3 kişiyle görüştükleri hatırlatıldı.

Baro tutanaklardaki tüm bu bilgilerin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na soruşturma kayıt numarasıyla ve ihbar mahiyetinde iletildiğini söylenerek, “Süreç baromuz tarafından etkin  şekilde takip edilmeye devam edecektir.” dendi.

İşte o açıklama;

Gergerlioğlu: Adalet Bakanı’ndan açıkma bekliyorum

Baro’nun açıklamasındran sonra HDP’li vekil ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Ankara Barosunun Ankara Emniyetindeki işkence iddialarıyla ilgili açıklama yapmasından sonra Sn  @abdulhamitgul den açıklama bekliyorum. “Sosyal medyada TT olmayla mı işkence ispatlanacak”diyen Sn .Gül işte Baro da açıkladı. Eski Adalet Bakanlığı personelinize yapıldı Ne diyorsunuz?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin