Amerika’nın Sesi: Türkiye’de yeni bombalı saldırılar olabilir

ABD’nin bölge politikalarına yakınlığıyla bilinen Amerika’nın Sesi (VOA), Türkiye’de bombalı saldırılar olacağı yönünde “uyarı” yaptı. Haberde, Suriye ordusunun ülkedeki ilerleyişi karşısında manevra alanı daralan ve tampon bölge hazırlıkları yapan ABD’nin Türkiye’yi cihatçılarla baş başa bırakabileceğine işaret edildiği görüldü.

Amerika’nın Sesi (VOA), ABD’yle Suriye’de tampon bölge kurma girişimleri yürütürken İdlib’de de Rusya’dan tavizler isteyen Türkiye’nin bölge politikalarının akıbetine ilişkin ilginç bir haber-analize yer verdi. Uzman görüşleri adı altında hazırlanan haberde, İdlib’den binlerce cihatçının Türkiye’ye geleceği ve yeni bombalı eylemlere hazırlıklı olunması gerektiğine işaret edildi.

Dorian Jones imzalı haberde, “Uzmanlar, Şam hükümetinin Suriye’nin tamamının kontrolünü ele geçirmeye kararlı olduğu bu ortamda Türkiye’nin sadece mültecilerin değil, ülke güvenliği için ciddi tehdit anlamına gelen köktendinci savaşçıların da akınına uğramasının an meselesi olduğu uyarısında bulunuyor” denildi.

‘TAMPON BÖLGEYİ DESTEKLEYİN’

Haberde, Global Source Partners’dan uzman Atilla Yeşilada, Emekli General Haldun Solmaztürk ve adının açıklanmasını istemeyen güvenlikten sorumlu Batılı bir diplomatın görüşlerine yer verildi.

Söz konusu görüşlerde, İdlib’de sıkışan cihatçıların Türkiye’nin ihanetine uğradığı hissine kapıldığı ve yeniden desteklenmek için bombalı eylemler yapabileceğine işaret edildi. Ayrıca, ABD’yle Türkiye’nin tampon bölge oluşturabilmesinin bu cihatçı geçişini engelleme için önemli olacağı ifade edildi.

ERDOĞAN’IN DESTEKLEDİĞİ İSYANCILAR İHANET HİSSİNE KAPILDILAR’

ABD’nin tampon bölge girişimlerinin desteklenmemesi halinde Türkiye’nin binlerce cihatçıyla baş başa kalabileceğine “uzmanlar” adı altında işaret edilmesi haberin amacını sorgular nitelikte oldu.

Yine aynı uzmanlardan, Emekli General Haldun Solmaztürk, “Türk hükümeti son yedi yıldır Suriyeli isyancıları destekliyor. Ancak isyancılar ihanete uğradıkları hissine kapılmaya başladı. Türk hükümetinin kendilerini yeniden desteklemesini sağlamak için teröre başvuracaklar. Bombalı saldırılar, intihar saldırıları ya da başka terör eylemleri düzenleyebilirler” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin