Amerikan istihbaratı uyardı: Çinli firmalara ait cep telefonu kullanmayın!

ABD’deki altı istihbarat biriminin başkanları Senato’daki bir istihbarat oturumunda Amerikan vatandaşlarının Çinli firmaların ürettiği Huawei ve ZTE gibi telefonları kullanmasını tavsiye etmediklerini belirtti. Aralarında CIA, FBI ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın da olduğu istihbarat birimleri, Çin gibi ülkelerin bu türlü bilgilere sahip teknoloji şirketlerini kolayca kullanabileceğine vurgu yaptı.

Daha önce de ABD’nin önde gelen cep telefonu şebekelerinden Verizon’un, Huawei ile bir kampanya yapmaktan ‘hükümet tavsiyesiyle’ vazgeçtiği haberleri basına yansımıştı. 2012’de de Huawei, ‘ajan tehlikesi’ suçlamasına maruz kalmış ve şirket bunu yalanlamıştı.

Çin merkezli bir network şirketi olan ve şu an dünyadaki ikinci büyük akıllı telefon üreticisi konumundaki Huawei’nin açıklamasında, ABD’nin ticari girişimlerini baltalamak istediği öne sürülüyor. Ama daha önemlisi, Apple telefonların da Çin’de üretildiğinin altının çizilmesi.

Nitekim bu tartışmaların sonucunda Cumhuriyetçi Parti’den Marco Rubio, Huawei ve ZTE ile yapılan network işlerinin sonlandırılması teklifi verdi Meclis’e.

ABD ile Çin arasındaki bu ‘teknoloji’ savaşı yeni değil elbette. Daha önce de Çin yönetimi iTunes’a yönelik sansür başlatmış, bunun üzerine Apple’ın Çin’deki satışları ciddi oranda düşmüştü. Apple CEO’su Tim Cook, Çin’e giderek yetkililerle görüşmek zorunda kalmıştı. Şimdi de Huawei’nin ABD pazarına girme planları olduğu biliniyor. Eğer Huawei bunu başarırsa, Apple’ı tahtından edebilir.

Öte yandan akıllı telefonlar her zaman takip edilme ve ajanlık faaliyeti için kullanılma riskine sahip. Bu telefonlara yazılım sağlayan Google, Facebook ve Baidu (Çin) şirketler de tartışmanın bir parçası ve gelecekte kişisel verilerin kullanılması konusunda daha fazla kavga çıkacağa benziyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin