Amerika’da 2 eyalette acil durum ilan edildi; Dorian kasırgasının şiddeti Kategori 5’e yükseldi

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu sahillerine yaklaşan Dorian Kasırgası’nın şiddetini artırarak 5. seviyeye ulaştığı ve Bahamalar’ın ardından Georgia ve Güney Carolina eyaletlerini vurmasının bekleniyor.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Bahamalar’a yaklaşan Dorian kasırgasının şiddetini artırarak 5. seviyeye ulaştığını açıkladı.

Merkez, hızı saatte 280 kilometreyi bulan ve yaklaşık 13 kilometre hızla batıya doğru hareket eden kasırganın bugün Bahamalar’da etkili olmasının beklendiğini kaydetti.

İKİ EYALETTE ACİL DURUM

Bahamalar’ın ardından kasırganın kuzeye yönelerek Georgia ve Güney Carolina eyaletlerini vurması bekleniyor. Acil durum ilan edilen iki eyalette de tedbirler alınmaya devam ediyor.

Ulusal Kasırga Merkezi, daha önce Florida eyaletini vurması beklenen kasırganın dün yön değiştirerek kuzeye doğru yöneldiğini, ancak gücünü koruduğunu açıklamıştı.

Yetkililer, Dorian’ın karaya ulaştıktan sonra yüklü miktarda yağış bırakarak ölümcül su baskınlarına yol açabileceğine dikkat çekiyor.

ABD Başkanı Donald Trump da hafta sonu Polonya’ya yapacağı ziyareti iptal ederek kasırgayla ilgili gelişmeleri takip etmek üzere başkent Washington’da kalmaya karar vermişti.

Florida’da Dorian Kasırgası yaklaşıyor endişesiyle alışveriş reyonlarında raflar boşalmış durumda. Özellikle su satışları tane ile yapılıyor.

KASIRGA YÖN DEĞİŞTİRDİ; GÜCÜNÜ KORUYARAK İLERLİYOR

Voice Of Amerika’nın haberine göre ise, Atlas Okyanusu’nda Florida eyaletine doğru ilerlerken yönünü ABD’nin diğer güneydoğu eyaletlerine çeviren Dorian Kasırgası’nın önümüzdeki günlerde gücünü koruyarak ilerlemeye devam edeceği bildirildi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Dorian’ı Kategori 4 düzeyinde kasırga olarak tanımlarken, fırtınanın şiddetinin deniz üzerinde zaman zaman azalıp yükselebileceğine işaret ediyor. Merkez ayrıca Bahama Adaları’na yaklaşan kasırganın deniz seviyesini 3 ila 5 metre arasında yükseltebileceği ve hayati tehlikeye yol açacağı uyarısında da bulunuyor. Kasırganın kıyılarda tahrip edici düzeyde dev dalgalara da yol açması bekleniyor.

Kasırga Florida eyaletinin yaklaşık 600 kilometre doğusundan seyrederek saatte 13 kilometre hızla kuzeye doğru ilerliyor. Yavaş ilerleyen kasırgaların karaya çıktıktan sonra daha yüklü miktarda yağış bırakarak ölümcül su baskınlarına yol açmasından korkuluyor.

Kasırganın merkezindeki rüzgar hızıysa saatte 220-240 kilometreyi buluyor.

Bahama Adaları’nda kasırga uyarısı çıkarılırken, Başkan Donald Trump da Florida eyaleti için acil durum ilan etti. Bahamalarda aynı zamanda kıyıya yakın kesimlerde halka tahliye uyarısı yapıldı. Adalarda, mağdurların sığınabileceği barınaklar oluşturuluyor.

Florida’daki acil durum ilanıysa, ABD federal hükümeti ödeneklerinin eyalete aktarılmasının, başka eyaletlerden Ulusal Muhafız birliklerinin yardım çalışmaları için görevlendirilmesinin ve motorlu araç sürücülerine yakıt tedarikinin önünü açıyor.

Florida Ulusal Muhafız birliklerinin komutanı Tümgeneral James Eifert, halen eyalette 2 bin asker bulunduğunu, başka eyaletlerden gelenlerle bu rakamın 4 bine tamamlanacağını açıkladı.

Kasırganın güzergahı tam olarak kestirilemediği için Florida’da halka tahliye uyarısı henüz yapılmadı. Eyalet valisi Ron DeSantis, yine de halktan bir haftalık yiyecek, su ve ilaç depolamasını istedi. Ayrıca eyalette günlerce elektrik sağlanamayabileceği bildiriliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin