Amerika ‘Michael Kasırgası’ için alarmda

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida eyaletini bugün vuran Michael Kasırgası, saatte 225 kilometre hızı bularak, 4. kategori kasırga seviyesine ulaştı.

ABD, geçen ay Güney ve Kuzey Carolina’da gözlemlenen Florence Kasırgası’nın ardından bu defa da Florida eyaletini yerel saat ile 16.00’da (TSİ 23.00) vurmaya başlayan Michael Kasırgası’nın etkisi altında.

Ulusal Kasırga Merkezi sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Michael’in hızının saatte 225 kilometreye ulaştığını ve kategorisinin 4’e yükseldiğini duyurdu.

TRUMP’TAN TWİTTER MESAJI: GÜVENDE KALIN

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından, “Florida, eyalet yetkilileri ve yerel yetkililerin yönlendirmelerini dikkate almak zorundasınız. Lütfen hazırlıklı ve dikkatli olun, güvende kalın” mesajını paylaştı.

Kasırganın, şiddetini daha da artıracağı ve hızının saatte 233 kilometreyi geçerek 5. kategoriye yükselebileceği uyarısı yapılıyor.

SON 100 YILIN EN TEHLİKELİSİ

Florida Valisi Rick Scott, düzenlediği basın toplantısında, “Bu kasırga, Florida kıyılarını son 100 yılda vuran en tehlikeli fırtına olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce eyalette yaşayan 370 bin kişi için tahliye kararı verildiğini belirten Scott, “Evlerinizden ayrılmayın. Bu, şu anda yapacağınız en kötü şey olur. Tahliye zamanı artık geçti.” dedi.

HAVA KUVVETLERİ ÜSSÜ TAHLİYE ETTİ

ABD Hava Kuvvetleri, bölgedeki Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan jetlerini tahliye etti.

Michael Kasırgası’nın acil durum ilan edilen Florida, Alabama ve Georgia eyaletlerindeki 30 milyondan fazla kişiyi etkilemesi bekleniyor.

ORTA AMERİKA’DA 13 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Michael Kasırgası’nın etkileri ilk olarak Orta Amerika’da görülmeye başladı. Kasırganın yol açtığı seller nedeniyle Honduras, Nikaragua ve El Salvador’da toplam 13 kişi öldü.

Guatemala’da da taşan bir nehrin sularına kapılan 4 kişi hala aranıyor. Michael Kasırgası pazar günü Karayip Denizi’nde tropik fırtına olarak başlamış, pazartesi günü kasırga halini almıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin