Ama çok güzel sigara içiyordu Hâkim Bey!

YORUM | BARBAROS J. KARTAL

[email protected] | @barbarosjkartal

 

Hâkim: Evet anlat kızım, seni dinliyoruz. Nasıl oldu olay?

Kadın: Efendim işten çıkmıştım, akşamüstü annemle buluşup teyzemlere gidecektik. Annemin gelmesine daha var diyerek sahilde bir kafede oturdum, annemi beklemeye başladım.

Hâkim: Tam olarak nerede?

Kadın: Beşiktaş sahilinde motorların hemen yakınındaki kafede. Oturalı 1-2 dakika olmuştu bu şerefsiz geldi karşımdaki sandalyeye oturdu.

Adam: Sensin şerefsiz.

Hâkim: Sen sus bakayım. Kızım, burası mahkeme sen de söylediklerine dikkat et. Devam et, sonra?

Kadın: Sayın Hâkim bu adam geldi oturdu. “Merhaba tanışalım” dedi adını söyledi elini uzattı. Ben de “Beyefendi lütfen gider misiniz, rahatsız oluyorum” dedim.

Hâkim: O ne dedi sen öyle deyince?

Kadın: “Kızınca daha güzel oluyormuşsun” dedi. Ben de sert bir tonda bir kez daha “Lütfen gider misiniz, bu yaptığınız taciz, şimdi polis çağıracağım” dedim. “Seni karşıdan gördüm. Çok güzel sigara içiyordun” dedi. Ben de “Ne alaka yürü git hasta mısın nesin ya pis herif” dedim. Pişkin pişkin, “Merak etme senden ümidimi kesmem” dedi.

Hâkim: Ne ümidiymiş?

Kadın: Ne bileyim ben. “Beraber paylaşacak çok şeyimiz var biliyorum naz yapma” dedi.

Hâkim: Sonra…

Kadın: Ben ayağa kalktım tam gitmek üzereydim kolumu tuttu. Çantamla kafasına vururken yakamdan çekmeye başladı.

Hâkim: Etrafta kimse yok muydu?

Kadın: Olmaz olur mu ana baba günü etraf. Ben “İmdat” diye bağırınca bir-iki masa yandan gençler “Başörtülü bacımıza saldırıyor dinsizler” diye koşup geldiler. Bu adamı dövmeye başladılar. Araya garsonlar falan girince iyice rezillik çıktı. Polis geldi. “Şikayetçiyim” deyince hepimizi karakola götürdüler.

Hâkim: Gençleri de götürdüler mi?

Kadın: Hepimizi. Karakolda da aynen böyle başımdan geçenleri anlatmaya başladım.

Adamın Avukatı: Efendim müsaadenizle burada mahkememizin doğru bilgilendirilmesi adına bir şeyler aktarmak durumundayım.

Hâkim: Söz size gelince aktarırsınız.

Adamın Avukatı: Efendim çok önemli. Yoksa araya girmezdim. Çok kısa.

Hâkim: Evet nedir?

Adamın Avukatı: Efendim biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımızın 26 Haziran 2017 tarihinde bayram günü yapmış oldukları konuşmalarında “Nerede bildiğiniz bulduğunuz bir FETÖ mensubu varsa bizlere bildireceksiniz. Eğer bildirmiyorsanız sorumlusunuz” demişlerdir. Aynen kendi cümleleridir okuduklarım. Müvekkilim kendisine devletimiz tarafından tevdi edilen bir vatandaşlık görevini yapmak üzere bu şahsın yanına gitmiştir. Bildiğiniz gibi örgüt mensuplarının neredeyse tamamı sigara içmemektedir. Ancak son zamanlarda kamuoyunda dolaşan haberlere göre kendilerini gizlemek, sinsi faaliyetlerine devam edebilmek ve toplum içerisinde rahat gezebilmek için sigara içiyormuş gibi görünmektedirler. Malum takiye bu kişilerin en bariz özelliklerindedir. Şahsın bu kişilerden biri olma ihtimali üzerine müvekkilim bilgi alabilmek ve ne zamandan beri sigara içt…

Kadın: Hâkim bey vallahi billahi yalan söylüyor. Geldi taciz etti direk, sırıta sırıta. Ya ne biçim insanlarsınız siz!

Hâkim: Kızım içeride örgütten bir yakının var mı?

Kadın: Yok. Kimse yok. Bizim bir alakamız yok.

Adamın Avukatı: Efendim şahsın oturduğu mahallenin bakkalı örgütten içeridedir. Şahsın kredi kartı işlemlerine baktığımızda neredeyse her gün bu bakkala gidip alışveriş yaptığı sabittir. Siz her gün bakkalınızdan alışveriş yapar mısınız? Bu hayatın normal akışına uygun mudur? Bu gizli kapaklı örgüte himmet vermektir.

Hâkim: Kart Bank Asya’ya mı ait?

Adamın Avukatı: Hayır. Ancak bakkalın pos cihazı oradan.

Hâkim: Bakkal sayılmaz pideci falan olması lazım.

Adamın Avukatı: Efendim üst komşusu örgütten içeridedir…

Kadın: Sayın Hâkim, biz çatı katında oturuyoruz.

Hâkim: Tamam tamam, uzatmayın. Avukat Bey, müvekkiliniz karakoldaki ifadesinde hiç bunları söylememiş “Tanışmak istedim yanlış anlaşıldım” falan demiş.

Adamın Avukatı: Efendim müvekkilimin babası belediyelerle iş yapan herkesin tanıdığı saygıdeğer bir işadamıdır. Müvekkilim saldırıya uğrayınca büyük bir şok geçirmiştir. Yaşadığı şoktan ötürü yaşananları tam olarak yansıtamamış olabilir.

Hâkim: Sen devam et. Karakolda ne oldu?

Kadın: Dedim ya Hâkim Bey aynen orada da anlatmaya başladım olanları. Bu adam çıkardı cep telefonundan bir sürü fotoğraf göstermeye başladı.

Hâkim: Kimin fotoğrafını?

Kadın: Her gelenle çekilmiş işte!

Adamın Avukatı: Efendim Sayın Cumhurbaşkanımıza hergele denmiştir. TCK 299/125 resen işleme konması icap eder. Müvekkilimin şüpheleri doğrulanmaya başlamıştır.

Kadın: Hasta mısınız nesiniz ya! Kime hergele dedim ya. İşte çıkardı cebinden her devlet büyüğüyle fotoğrafını gösterdi. Ben derdimi anlatırken komisere bir telefon geldi. “Tamam efendim bir yanlış anlaşılma olmuş, zaten gençlerle konuşuyoruz, çay içiyoruz falan” dedi.

Hâkim: Gençler nerede bu sırada? Tanıklık yapmadılar mı? Dosyada da yoklar.

Kadın: Yok efendim, onlar bunun fotoğraflarını görünce “Abi biz de seni solcu molcu zannettik, bacımıza saldırıyorsun sandık, meğer konuşuyormuşsunuz, hakkını helal et!” dediler, öpüşüp çıkıp gittiler.

Hâkim: Sonra…

Kadın: Telefon gelince komiserin de tavrı değişti. “Hadi barışın en büyük aşklar böyle kavgalardan çıkar” dedi, güldü. “Hem bak şahit de yok ispatlayamazsın” dedi bana. Ben de “Ölürüm vazgeçmem şikayetimden” dedim. Budur benim anlatacaklarım. İki gündür depresyon ilacı alıyorum. Bu adamın cezalandırılmasını istiyorum.

Adamın Avukatı: Efendim, sizin de anlamış olduğunuzu düşünerek tekrar etmeliyim müvekkilim herkesin tanıdığı bir kişidir. Bir vatandaşlık görevi için şahsın yanına gitmiştir. Tanışmak için kimseye ihtiyacı da yoktur. Sosyal medya hesapları incelenirse binlerce arkadaşının olduğu görülecektir. Fatih’teki nargilecilerin müdavimidir. Hanımefendi kafasında kurduğu şeyleri ünlü olmak, gündeme gelmek, Twitter’da Facebook’ta takipçi sayısını artırmak için ifade diye vermektedir. Bir yanlışlık olduğunu siz de fark etmişsinizdir zaten. Olayın hanımefendinin dediği gibi yaşandığına kimse tanıklık etmemektedir.  

Hâkim: Sanığın söyleyecekleri var mı?

Adam: Sayın Hâkimim aynen Avukat Bey’in dediği gibidir. Ama görmeniz lazımdı. Hani şu ince uzun sigaralardan var ya hani filmlerde kadınlar içiyor aynen onlardandı. Böyle ‘çat’ diye bir çaktı çakmağı. Kim olsa…

Adamın Avukatı: (fısıldayarak) Sus sus, gerizekalı.

Hâkim: Gereği düşünüldü. Ortamın kalabalık ve gürültü olmasından dolayı şahısların birbirlerini tam olarak duyamadığı, davacının iddiasını ispatlayacak tanık ve delillerin olmadığı, davacının aleni bir şekilde sigara kullanıyor olması, sanığın üzerine atılı suçları işlediğine dair kesin ve inandırıcı bir durumun olmadığı gerekçesiyle sanığın beraatine…

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin