Altan kardeşlere ilginç suçlama: Darbeyi subliminal* mesajla duyurdular!

Darbe girişiminin ardından Gülen cemaatine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gazeteci-yazar Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan’ın gözaltı gerekçesi ortaya çıktı. DHA’nın haberine göre, savcılığın gözaltı yazısında, kapatılan Can Erzincan TV’de ekrana gelen ‘Özgür düşünce’ programına darbeden bir gün önce konuk olarak katılan Ahmet Altan ile programı sunan Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan’ın bu programda, “darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları” iddia edildi. Altan kardeşler bu sabah gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında programdaki ifadeler sebebiyle Nazlı Ilıcak’ın da ifadesinin alınacağı öğrenildi. 14 Temmuz günü Can Erzincan TV’de yayınlanan programda Ahmet ve Mehmet Altan, hükümetin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın antidemokratik uygulamalarını eleştiriyor. Aynı programda, Balyoz darbe planı, Ergenekon örgütünün Erdoğan ile ilişkileri, basın özgürlüğü gibi onlarca değişik konu ve hukuksuzluk ele alınıyor.

DHA’nın haberine göre, Altan kardeşler, TV programındaki bu söylemler kapsamında hükümeti ve Cumhurbaşkanı’nı tehdit ettikleri öne sürülüyor. Yazıda, Altan kardeşlerin “darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri” iddia ediliyor. “Darbe girişimini, terör örgütüyle fikir ve eylem birlikteliği içinde olmadan bir gün öncesinden bilmelerinin mümkün olmayacağı” ileri sürülen yazıda, “bu nedenle Altan kardeşlerin, darbe girişiminde bulunan bir kısım terör örgütü mensubu askerlerle iştirak halinde atılı suçu işledikleri” iddialarına yer verildi. Yazıda, “arama ve el koyma kararının hâkimlikçe verildiği” belirtildi.

Avukat Veysel Ok da, Altan kardeşlerin, 14 Temmuz’da Can Erzincan TV’de katıldıkları programda “Cumhurbaşkanı’na yönelik kullandığı ifadeler ve darbe girişimini bir gün önce duyurdukları” iddiasıyla gözaltına alındıklarını söylemişti.

* Subliminal mesaj, bilinçaltı mesaj anlamında kullanılıyor. Reklam ya da propaganda amaçlı reklam veya filmlerde, insan algısının ilk etapta fark etmediği, bilinçaltına etkilemek üzere gizlenen mesaj anlamında kullanılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin