Altan Kardeşler, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı 10 ay sonra ilk kez hakim karşısında

Gazeteci-Yazar Ahmet Altan ve Prof. Dr. Mehmet Altan ve Gazeteci-Yazar Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu toplam 17 kişi, yarın hakim karşısına çıkıyor.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesinde 26. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00’da görülecek davada Altan Kardeşler, Nazlı Ilıcak ve Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.  Tutuklu sanıklar Altan kardeşler, Nazlı  Ilıcak, eski Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni ile Zaman Tanıtım Pazarlama Müdürü Yakup Şimşek yaklaşık 10 ay sonra ilk defa ‘subliminal’ suçlama ile mahkemeye çıkacak.

İddianamede haber ve yazılar dışında delil yok’

İddianamedeki suçlamaları hatırlatan Altan kardeşlerin avukatı Veysel Ok, “Bu iddianamede 7 yıl önce yayımlanmış bir haberle, yine köşe yazıları ve 14 Temmuz tarihinde Can Erzincan TV’de yayımlanmış  programda darbe çağrıştırıcılığı yapmakla suçlanıyorlar. Soruşturma aşamasında Savcılık Altanların darbecilere subliminal mesaj verdiğini iddia etmişti. Ancak iddianamede bu cümleyi kullanmamış, onun yerine darbe çağrıştırıcılığı ifadesini kullanmış. İddianamede söz, yazı ve haber dışında herhangi bir delil yok. Bu iddianame somut delillerle değil niyet okuma ile yazılmış. Savcı Altanların söylemediği, hatta ima dahi etmediği 15 Temmuz darbesini bildiklerini iddia etmiş. Buna kanıt olarak da eleştirel yazıları ile programda kullandıkları cümleleri göstermiş. Üstelik bu iddianamede yer alan darbe çağrıştırıcılığı tamlaması Türk Ceza Kanunu’nda da yok. İddianame dünyada ilk kez “düşünce yoluyla darbe çağrıştırıcılığı” gibi hayatın olağan akışına aykırı bir temel üzerine inşa edilmiş” diye konuştu.

Altan kardeşler ve Ilıcak hakkında üçer kez müebbet istendi

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak dahil 17 kişi hakkında Gülen Cemaatine yönelik medya soruşturması kapsamında hazırlanan iddianame İstanbul 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından hazırlanan iddianamede; Altan kardeşler ve Ilıcak dahil 16 kişi hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.İddianamede Altanlar ve Ilıcak’ın darbe girişimini önceden bildikleri ve darbe girişimine zemin hazırlayan söylem ve propagandalarda bulundukları öne sürülmüştü

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin