Alta’da her bahar bir milyon kron eriyor!

HÜSREV GÜLEÇ – OSLO

Vikingler diyarı Norveç’in Alta şehrinde her yıl inşa edilen buzdan otel, bölgeyi ve şehri diğer şehirlerden ayrıcalıklı kılıyor. Alta, Norveç’in en kuzeyinde  Finnmark bölgesinin batısında yer alan bir şehir. 20 binden fazla nüfusu olan kent, aynı zamanda ülkenin en çetin kışlarının yaşandığı yer. Bölgede daha çok, ‘Sami’ler denilen Norveç’in yerli halkı yaşıyor. Alta’yı dikkat çekici yapan, her yıl geleneksel olarak inşa edilen ve Sorrisniva adı verilen buzdan otel. Sorrisniva, Finli bir yerel halka verilen isim ve ”gürleyerek akan ırmak” anlamına geliyor.

Otelin 2016’da 16.’sı yapıldı. Kullanılan kalıp buzlar, mekânın yakınındaki gölden özel buz kesici aletlerle kalıplar halinde çıkarılıyor. Çıkarılan bu kalıplar daha sonra tekrardan özel buz kesicilerle şekillendiriliyor.

SEÇİLEN TEMANIN BUZDAN HEYKELİ YONTULUYOR

Mühendisler, otelin yapımına başlandığı andan itibaren durmadan bitirilmek zorunda olduğunu ifade ediyor. Çalışma sırasında gölden 700 adet buz bloku çıkarılıyor. Otelin maliyeti, 1 milyon kron. Her yıl Aralık ayının 19’unda otel hazır hale getiriliyor, nisan başında ise boşaltılıp erimeye bırakılıyor.  Sorrisniva buz otel, Norveç’in ilk, dünyanın ise ikinci buz oteli olma unvanına sahip. 2016’da yapılan otel 36 odalı idi. İçerisinde dua odası, bar, buzdan heykeller de yer aldı.

Otel için her yıl  farklı bir tema seçiliyor ve seçilen temayı simgeleyen buzdan heykeller yontuluyor. Daha önce ‘Kuzey Kutbu’, ‘Sami halkı’ gibi temalar işlenmişti. 2016’da ise ’buz devri’ teması yapılarak, bu devrin simgesi olan ‘iki uzun dişli kaplan’ şekillendirildi. Sorrisniva buz oteli bu ilginç yapısıyla  dünyanın farklı ülkelerinden turistleri cezbediyor. İngilizler, oteli en çok ziyaret edenler arasında yer alıyor.

buz oslo 2 buz oslo 1

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin