Alparslan Kuytul mahkemede suçlamaları reddetti: ‘İddiaların tamamı gerçek dışıdır’

Adana hâkim karşısına çıkan Furkan Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul, hakkındaki suçlamaları reddetti. Mahkeme, Kuytul’un da aralarında olduğu 9 kişinin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 19 Ocak’a erteledi. Alparslan Kuytul, 8 ay önce tutuklanarak Ağrı Patnos Cezaevi’ne sürgün edilmişti.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, 9 Mayıs 2022’de tutuklanan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’un da aralarında olduğu 9’u tutuklu 13 kişi hakkında yürüttüğü soruşturmayı bir süre önce tamamladı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, tutuklulardan Alparslan Kuytul ve Erol Ardıç’a, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “nitelikli yağma”, “cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “kasten yaralama” suçlamaları yöneltilerek, 38 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Tutuklular E.T,, E.E,, R.T,, U.B,, R.B,, A.A,, ve V.T. ile tutuksuz yargılanan A.B., H.A., Ş.S. ve Y.T.’ye ise, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “nitelikli yağma”, “cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, ve “kasten yaralama” iddialarıyla suçlanıyor. Her bir kişi hakkında 30 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor. Kuytul ve beraberindeki 12 kişi, bugün Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı.

‘BU İDDİALARIN TAMAMI GERÇEK DIŞIDIR’

Kuytul ve Ardıç ile diğer tutuklular E.T, E.E, R.T, U.B, R.B, A.A, ve V.T. bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Tutuksuz A.B, H.A, Ş.S. ve Y.T. ile avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu. Kimlik tespiti ve iddianamenin kısa özetinin okunmasıyla başlayan duruşmada Kuytul savunma yaptı.

Yaklaşık 8 aydır tutuklu bulunduğunu belirten Kuytul, kimseye hukuk dışı bir talimat vermediğine dikkat çekerek, “İş insanı Koray Sarısaçlı’nın kaçırılıp alıkonulması yönünde kimseye bir emir vermedim. Bu iddiaların tamamı gerçek dışıdır. Dava dosyasında müşteki sıfatıyla Koray Sarısaçlı’nın ifadesi yer almaktadır. Bu beyanları kabul etmiyorum. Kimseyi de bu konuda azmettirmedim” ifadelerini kullandı.

‘SUÇLAMAYI KABUL ETMİYORUM’

Hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunması alınan sanık A.B, müşteki doktor Bülent Tümkaya’nın hakkındaki iddialarını kabul etmediğini söyledi. Kimseden talimat almadığını ve kimseyi tehdit etmediğini savunan sanık A.B, “Ben Bülent Tümkaya’yı takip etmedim. Bu konuya ilişkin kimseden emir almadım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatime karar verilmesini talep ederim” diye konuştu.

Savcı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, diğer sanıkların savunmalarının gelecek duruşmada alınmasına ve tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 19 Ocak’a erteledi.

.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin