Alparslan Kuytul: “Kula kulluk etmeyin’ dediğim için hedef oldum”

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan, 22 ay tutuklu kaldıktan sonra geçtiğimiz hafta tahliye edilen Alparslan Kuytul, Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’ın sorularını cevapladı.

Kuytul, devlet içinde din düşmanı bir kadro olduğunu, sözlerinden o kadronun rahatsızlık duyduğunu, kendisine karşı bu kadro ile AKP’nin birleştiğini söyledi.

Kuytul, 2014 yılından itibaren düzenledikleri konferans ve programların engellenmeye çalışıldığını belirterek, “Ben İslam’ı ve tevhidi anlatıyorum. Allah’tan başka ilah yoktur diyorum, kula kulluk yapmayın diyorum. Bizden değil ama tevhidin bu yorumundan rahatsız oldular.” ifadelerini kullandı.

“Terör örgütü kurmak ve yönetmek” de dahil farklı suçlardan 21 yıla kadar hapsi istenen Kuytul, kendisine yönelik iddiaları da cevapladı. Kuytul, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından “Müslümanlara hayırlı olsun” dediği iddiasına yönelik şunları söyledi:

“Tefsir dersi yaparken bu haber bana iletildi. Darbenin kötü ve yanlış olduğunu, hükümetin yanlışları olsa bile asla darbeyle devrilmemesi gerektiğini söyledim. Ardından da ‘Allah şerden hayır yaratır isterse’ sözünden hareketle bunu söyledim. Benzer şeyleri darbe gecesi Cumhurbaşkanı da söyledi, ‘Bu bir lütuftur’ dedi. Yani şimdi Cumhurbaşkanı da mı darbeyi destekledi?”

Kuytul “Erdoğan’ın kalemi kırılmıştır” sözünün ise siyasi bir analizden ibaret olduğunu anlattı.

22 aylık tutukluluğun ardından yine doğru bildiklerini söylemeye devam edeceğini vurgulayan Kuytul, “Ben hep mazlumların yanında oldum. Bundan sonra da mazlumların yanında olmaya devam edeceğim. 15 Temmuz’dan sonra mazlumları, gidip devletin izin verdiği bankaya para yatıranları, yasal derneğe üye olanları hapse attılar, diğerleri dışarıda. Bunları söylemeye devam edeceğim” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin