Almanya seyahat yasağını uzattı! Erdoğan, Merkel ile görüşecek

Almanya’da Bakanlar Kurulu, Avrupa Birliği dışındaki ülkeler için yapmış olduğu seyahat uyarısını 31 Ağustos’a kadar uzattı. Alman basınında, Türkiye’ye ‘ayrıcalık’ tanınması için AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkel’le görüşeceği iddia edildi.

Berlin hükümeti, yurtdışına yapılacak seyahatler konusunda Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir karar verdi.

Almanya pandemi nedeniyle 26 AB üyesi ülke, İngiltere ve Schengen sınırları içindeki İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein gibi 31 ülkenin dışında 160’dan fazla ülkeye olan seyahat uyarısını 31 Ağustos’a kadar uzattığını açıkladı.

Almanya Bakanlar Kurulu’nda alınan karara göre, belirli kriterleri karşılayan ülkeler için de seyahat uyarıları istisnai olarak kaldırılabilir.

Alman Bakanlar Kurulu’nun açıklaması ardından Alman medyası, 160’dan fazla ülkeye uygulanan seyahat uyarısında Türkiye’nin de olduğu, Türkiye’ye dönük uyarının kaldırılması için Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bu hafta içinde telefonda görüşeceğini yazdı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Dışişleri Bakanı Heiko Maas, daha önce seyahat uyarılarının kaldırıldığı 31 AB ve Avrupa ülkesinden farklı olarak dünyanın geri kalanı için “kestirilemeyecek risklere girmeden sınırsız seyahati mümkün kılacak ortak veri tabanları, ölçütler ve karar alma mekanizmalarının bulunmadığına” dikkat çekti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin