Almanya’da polis şiddeti: “Oğlumu George Floyd gibi öldüreceksiniz”

Almanya’nın RV eyaleti Mülheim a.d. Ruhr şehrinde, hatalı park sebebiyle gözaltına aldığı bir Türk gencinin boynuna diziyle dakikalarca bastıran polis kameralara yansıdı.

“Oğlumu George Floyd gibi öldüreceksiniz” diye bağıran anne Fatma Gök’e müdahale etmeye kalkan polise engel olan eşi Mustafa Gök de gözaltına alındı ve şiddete maruz kaldı.

Aile polisten şikayetçi olurken, Bağımsız Objektif MAliDA’ya konuşan anne Fatma Gök, 8 Ağustos Cumartesi günü yaşanan olayı şöyle anlattı: ”Çekici geldi aracı çekmek için. Eşim çekiciyi kullanan kişiye cezayı kabul ettiğini, aracı indirmesini istedi. Burada çekici şoförü de tamam dedi. Ancak bu arada karşı tarafta polis iki oğlum ile tartıştı. Polislerden biri büyük oğlumun bacaklarına, diğeri ise boynuna basıyordu. Bu 10 dakika sürdü. Oğlumun nefes alamadığını söyleyip bırakmalarını istedim. George Floyd olayını hatırlatarak ‘Oğlumu öldüreceksiniz.’ diye bağırdım. Eşim ve büyük oğlum bir gece nezarethanede kaldı. Ufak oğlum 16 yaşında olması nedeniyle 3 saat sonra serbest bırakıldı.”

Baba Mustafa Gök ise, haksızlığa uğradıklarını ve haklarını arayacaklarını söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin