Almanya’da bazı kentlerde ezana ‘koronavirüs’ izni!

Iserlohn

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs Kovid-19 salgınının ardından aşı ve ilaç çalışmaları devam ederken, yaşanan çaresizlik insanları manevi arayışlara da yönlendiriyor.

Fethullah Gülen başta olma olmak üzere akl-ı selim fikir önderleri, her türlü tedbirin alınması, otoritelerin karantina kararlarına harfiyen uyulmasının zaruret olduğunu ancak bunun yanı sıra salgına karşı Allah’a (cc) sığınılmasını ve dua edilmesini tavsiye ediyor.

ABD’de kiliselerdeki programlarda Kur’an okunması haberlere yansımıştı. Benzer uygulamalardan biri de yurt dışında bazı bölgelerde ezanın açıktan okunmasına izin verilmesi. Bu adımı atan ülkelerin başında Almaya geliyor. Bir kısım yerel idarelerden izin alan bazı mescitlerde minareden okunan ezandan sonra Almanca dua ediliyor.

Iserlohn şehrindeki ezanın ardından yapılan Almanca okunan duanın Türkçe anlamı şöyle:

Ey ALLAH‘ım, ezanın sahibi ALLAH, sana sığınıyor, ellerimizi göğe, dillerimizi duaya, kalblerimizi senin rahmetine açıyoruz. Ey ALLAH‘ım, Efendimiz’in ve muhtaçların dualarını nasıl kabul buyurduysan, öyle de bizim dualarimızı kabul buyur. Ey ALLAH‘ım, bütün ihtiyaçlarımızı gider, her türlü hastalıktan bizi koru. Ey ALLAH‘ım bizi rahmetinle koru. Ey ALLAH‘ım hastalarımıza şifa, dertlilerimize şifa ihsan eyle. Ey ALLAH’ım Iserlohn‘daki, Almanya‘daki ve dünyadaki tüm insanları her türlü beladan, hastalıktan ve özellikle yaşadığımız salgından koru. Ey ALLAH’im birliğimizi güçlendir. Ey ALLAH’ım özellikle bu zor zamanlarda aralıksiz sağlığımız için çalışanların yardımcısı ol. Ey ALLAH‘ım taşıyamayacağımız yükü bize yükleme. Ey ALLAH’ım sorumluluklarımızı ve imtihanlarımızı kolaylaştır, iradelerimizi her türlü bela ve musibete karşı güçlendir ve bunun için sabır ver. AMİN!

AYETLER, HOLLANDA’DA DURAKLARDA

Hollanda’da ise bazı otobüs duraklarında Kur’an-ı Kerim’den ayetler asıldı. Afişte, Maide Suresinin 32. ayeti “Kim bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.(5/32” yer aldı ve altına da sağlık/bakım personeline teşekkür ederiz yazıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin