Almanya’da 4 salondan red: “Şu anda Erdoğan’a ayıracak yerimiz yok”

n Hamburg şehrinde 7 ve 8 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan G20 Zirvesi’ne katılmak üzere Almanya’ya gelecek olan AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türklere konuşma yapması planlanıyor. Fakat Erdoğan’ın konuşmak için rezervasyon yapmak için başvuru yaptığı salonlardan olumsuz cevap geldi. Dortmund ve Oberhausen kentlerindeki salonlardan verilen olumsuz cevaplardan sonra Köln ve Düsseldorf kentlerinden de benzer cevaplar verildiği açıklandı.

Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı sıfatıyla Almanya’daki son konuşmasını 2015 yılının Mayıs ayında Karlsruhe’de yapmıştı.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki büyük salon işletmelerinden yapılan açıklamalarda rezervasyon için yapılan başvuruların kısmen ret edildiği belirtildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak ise “Türkiye’den resmi bir istekte bulunulmadığını” açıkladı.Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği de Erdoğan’ın Almanya’da toplantı yapmak istediğine dair bilgilerinin olmadığını duyurdu.

Ancak Alman basınında, Erdoğan’ın konuşma yapabilmesi için etkinlik düzenlenebilecek salonlara başvurulduğu ve salonlardan olumsuz yanıtlar verildiği haberlerine yer verildi. Dortmund ve Oberhausen kentlerindeki salonlardan verilen olumsuz olumsuz cevaplardan sonra Köln ve Düsseldorf kentlerinden de benzer cevaplar verildiği bildirildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi, Erdoğan’ın konuşma yapmak üzere etkinlik düzenleyeceği kentler arasında Köln’ün de dillendirildiğini yazdı. Gazetenin haberine göre Lanxess Arena adlı büyük kapalı salonun müdürü Stefan Löcher “Türk tarafının böyle bir istekte bulunduğunu” doğruladı ve “şu anda Erdoğan’a ayıracak yerimiz yok”, dedi.

Düsseldorf’taki ISS-Dome’un sözcüsü Julia Kaballo da 9 Temmuz için Türkiye’den yapılan rezervasyon başvurusunun salondaki tadilat çalışmaları nedeniyle kabul edilmediğini söyledi.
Dortmund’daki Westfalenhalle adlı büyük kapalı salonun yetkililerince 9 Temmuz’da Erdoğan’ın da katılacağı bir toplantı düzenlemek üzere başvuruda bulunulduğu ancak salonun başka bir program için yapılan hazırlıklar nedeniyle o tarihte kapalı olacağı açıklandı. Salon yetkilileri, başvurunun kimin tarafından yapıldığı bilgisini vermedi. Ruhr Nachrichten gazetesi, başvurunun Ankara’dan bir organizasyon şirketi üzerinden yapıldığını yazdı.

“Erdoğan’a kırmızı halı serilemez”

Alman Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen Federal Hükümet’ten, Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 zirvesinden sonra konuşma yapmak istediği takdirde duruma müdahale edilmesini istedi.
Alman milletvekili “Deniz Yücel ve diğer Alman gazetecileri Türkiye’deki cezaevlerinde alıkonurken Alman Hükümeti despot Erdoğan’ın önüne kırmızı halı seremez”, dedi. Dağdelen Erdoğan’ın Almanya’da konuşma yapmasına izin verilmemesini istedi.

16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliği referandumu için Almanya’da Türk siyasetçilerin katılımıyla düzenlenecek bazı mitinglerin güvenlik nedeniyle iptal edilmesi Türk yetkililerin tepkisine yol açmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’nın kararını Nazi dönemi uygulamalarına benzetmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin