‘Almanya YSK listelerini çözdü, 1 milyon Türk’ün vatandaşlığını iptal edecek’

Almanya’nın, 2000 senesinden sonra izinsiz olarak Türk vatandaşlığına geçen Alman vatandaşlarının vatandaşlığını iptal etmeye hazırlandığı iddia edildi. Almanya YSK’nın veri tabanı üzerinde Almanya’daki Türk seçmenlerini tespit edince bu kişilerin evlerine vatandaşlık iptal mektupları göndermeye başladı.

İptallerden sonra tekrar Alman vatandaşlığa geçmenin en erken 2 yılı bulabileceği konuşuluyor. Bu süreçte Türk vatandaşlığında çıkmak da temel şart olacak. Eğer kişi sürekli bir işte çalışmıyor ve sosyal yardım alıyorsa vatandaşlığa geçmesinin mümkün olmayacağı aktarılıyor. Tekrar vatandaşlığa geçmenin maliyetinin toplamda 500 milyon Euro’yu bulabileceği ifade ediliyor.

Halk TV’deki ‘Gün Ortası’ programına katılan ve Almanya’da yaşayan gazeteci Ali Gülen konuya ilişkin konuştu. Kuzey Ren Vestfalya Vatandaşlık Dairesi’nin bu konuda vatandaşlık iptal mektuplarını göndermeye başladığını aktaran Gülen, Almanya geneli mektupla 600 bin ila 1 milyon arasındaki Türk asıllı Alman vatandaşının vatandaşlığının iptal edileceği söyledi. Sürecin Frankfurt ve çevresinde de başlatıldığını belirten Gülen, sistemin yavaş ilerlediğini ama tüm bu durumdaki Türklere gideceğini ifade etti.

Yüksek Seçim Kurulu’ndaki (YSK) seçmen bilgilerinin Almanya’daki makamlarla paylaşılması neticesinde bunun gerçekleştiğini aktaran Gülen, “Türkiye’den listelerin Almanya’ya gelmesi ne kadar yasal?” diye sordu. “İşin vahim tarafı yetkisiz, etkisiz ve içlerinde kimlerin olduğunu bilmediğimiz kişilerin eline bilgilerimiz geçmiş durumda ve bu kişiler bunları Alman makamlarıyla paylaştı” diyen Gülen, bu gelişmeyle birlikte vatandaşlık başvurularına yeniden başlanacağını söyledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin