Almanya ve Fransa’dan Ukrayna uyarısı: Bedeli çok ağır olur

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması hâlinde bunun bedelinin çok ağır olacağını söyledi.

Berlin’de bir araya gelen iki lider görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Macron, “Bir saldırı olursa, misilleme de olacaktır ve (Rusya için) bedeli çok ağır olur” dedi.

Almanya ve Fransa’nın Rusya-Ukrayna gerginliği konusunda uyum içinde hareket ettiğini söyleyen Macron, bu bölgedeki tansiyonun düşmesi için çağrıda bulunduklarını belirtti. “Saldırı hâlinde verilecek ortak tepki ve karşılık için paralel olarak hazırlanıyoruz” diye konuşan Fransa lideri, Batılı güçler olarak “tamamen birlik içinde” olduklarını ifade etti.

Her şeye rağmen Moskova ile diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini belirten Macron, Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini açıkladı. Macron, bu görüşmenin Rusya’nın Ukrayna konusundaki niyetinin ne olduğuna açıklık kazandırabilmesi açısından Putin için bir fırsat olacağını sözlerine ekledi.

Scholz: Ne gerekiyorsa yapılmalı

Almanya Başbakanı Scholz ise Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmesi durumunda “çok ağır bir bedel” ödeyeceğini söyledi.

Rusya’dan “gerginliğin azaltılmasına katkıda bulunacak net adımlar beklediklerini” belirten Scholz, “Hepimiz olası bir askeri saldırının ciddi sonuçlara yol açacağı konusunda mutabıkız” dedi. Almanya Başbakanı, olayların “korkulan şekilde” gelişmemesi için “ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini” belirtti.

Almanya’nın diğer Batılı ülkelerin aksine Kiev’e olası bir savaşta kendisini savunabilmesi için silah göndermemesi konusuna da değinen Scholz, Berlin’in Ukrayna’ya başka yollardan destek olmayı tercih ettiğini söyledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin