Almanya: Türkiye’nin bize yaptığı seyahat uyarısı kötü bir fıkra!

Almanya, ülkesindeki Türk vatandaşlarına yönelik seyahat uyarısı yapan Türkiye’ye cevap verdi. Almanya Başbakanlık İdari Şefi Peter Altmaier, ”Türkiye’nin Almanya’ya karşı yaptığı seyahat uyarısı kötü bir fikradır” dedi

Almanya Başbakanlık İdari Şefi Peter Altmaier Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ”Türkiye’nin Almanya’ya karşı yaptığı seyahat uyarısı kötü bir fikradır” dedi. Süddeutsche Zeitung’un haberine göre Peter Altmaier, Türkiye tarafından Almanya’ya karşı kullanılan ifadelerin ”onur kırıcı” olduğunu da söyledi.

Sosyal demokrat SPD’nin başbakan adayı Martin Schulz da yaptığı açıklamada, ”Ankara hükümetinin ölçüsü kaçıyor. Almanya Türkiye tarafından aşağılanmayı kabul edecek bir ülke değildir” diye konuşmuştu. SPD lideri, Türkiye’nin kabul edilemez ve tehlikeli bir biçimde, uluslararası ilişkilerin ve Avrupa’nın tüm ilkelerinden uzaklaştığını söylerken, Türk hükümetini bu yolu bırakıp yapıcı işbirliğine dönmeye çağırdı.

CDU Genel Sekreteri Peter Tauber de Twitter’da yaptığı paylaşımda “Erdoğan uyarıyı insanlar Almanya’ya gidip orada özgürlük, hukuk ve açık fikirlilik bir ülkeyi nasıl güçlendiriyor görmesin diye mi yaptı?” dedi.

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen de “Dünya tersine döndü: Sürekli baskı altındaki Türkiye’den Almanya’ya seyahat uyarısı. Erdoğan’a artık silah ve tek bir sent bile yok” ifadelerini kullandı.

Yeşiller Partisi’nin Eş Başkanı Cem Özdemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “propaganda” iddiasıyla suçladı. Özdemir, Erdoğan’ın davranışı “bir başkana yakışmıyor” dedi. Özdemir “Nifak tohumunu Almanya’ya taşımasına izin veremeyiz… Alman-Türk vatandaşlarımıza çağrı yapıyor. Siz Erdoğan’ın propagandasına kanmayın” dedi.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin