Almanya Dışişleri Bakanı: Erdoğan yüzünde vatansız kalan insanlara elimizi uzatmamız gerekir

Son günlerde AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile tartışma yaşayan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, bu süreçte Türkiye’ye karşı siyaset yapmadıklarını vurguladı. Dışişleri Bakanı Gabriel, “bu hükümet ve yarattığı etki ile sorunları” olduğunu söyledi. Erdoğan yüzünden çok sayıda aydının, gazeteci ve bilim insanının vatansız kaldığını hatırlatan Gabriel, Almanya’nın bu insanlara elini uzatması, onlarla işbirliği yapması gerektiğini kaydetti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, “Türk hükümeti biz Türkiye’den uzaklaşıyormuşuz izlenimi yaratıyor” diyen Gabriel, “bunun doğru olmadığını” söyledi. Sosyal Demokrat Partili Bakan Gabriel, Berlin’de “Hükümetin Açık Kapı Günü” kapsamında düzenlenen toplantıda halkın Türkiye’ye ilişkin sorularını cevapladı.

Türkiye’nin AB üyeliğine son verilmemeli, Erdoğan bunu bekliyor

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik müzakerelerine son verilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunan Gabriel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu beklediğini ifade etti. “Bu durumda Erdoğan, Avrupa’nın Türkiye’ye sırtını döndüğüne dair güçlü bir kanıt elde etmiş olur” diyen Gabriel, Erdoğan’ın “bakın bizi istemiyorlar” diyeceğini de sözlerine ekledi.

Türklerin çoğunun Almanya ve Avrupa’ya duydukları sevgi nedeniyle hayal kırıklığına” uğradığını belirten Gabriel, Erdoğan’ın bu Türklerin bu duygusuna hitap ettiğini dile getirdi. Gabriel, Türkiye ile AB arasında yaklaşık 50 yıl süren ve başarısızlığa uğrayan müzakere sürecinden sonra bu duygunun anlaşabilir olduğuna işaret etti. Gabriel, “Erdoğan yaptığı propagandayı bu hayal kırıklığı üzerine inşa ediyor” dedi.

Alman Bakan, ‘Türkiye’yi otokratik bir ülke mi yoksa diktatörlük olarak mı değerlendiriyorsunuz?’ şeklindeki soruyu ise “Almanya demokratik olmayan ülkelerle diplomatik ilişkilerini kesmiş olsaydı, Dışişleri Bakanlığı’nda oldukça tasarruf ederdik, ama o zaman da hiçbir etkimiz olmazdı” sözleriyle yanıtladı.

“Türkiye’ye karşı değiliz”

“Türkiye’ye karşı siyaset yapmadıklarını” vurgulayan Dışişleri Bakanı Gabriel, “bu hükümet ve yarattığı etki ile sorunları” olduğunu söyledi. Erdoğan yüzünden çok sayıda aydının, gazeteci ve bilim insanının vatansız kaldığını hatırlatan Gabriel, Almanya’nın bu insanlara elini uzatması, onlarla işbirliği yapması gerektiğini kaydetti.

Gabriel, “Erdoğan’ın iç siyasetteki mücadelesini Almanya’ya taşımasını ve insanları biribirine düşürmesini” istemediğinin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hristiyan Demokrat Birlik, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller’i “Türkiye düşmanı” olarak nitelendirmiş ve Almanya’daki Türk kökenli seçmene bu partilere oy vermeme çağrısı yapmıştı. Erdoğan’ın bu sözleri Almanya’da tepkiyle karşılanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin