Alman kitapseverlerden insan hakları mesajı

HABER | NURULLAH KAYA, Kaiserslautern Tr724

10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebetiyle Kaiserslautern’deki kitap severler biraraya geldi. Pfalzbibliothek ile impuls ve ABZ’nin Kaiserslautern’de ortaklaşa yaptığı programda dünyada ve Türkiye’de ihlal edilen insan haklarına ve işkencelere dikkat çekildi. İnsan haklarına büyük önem verdiklerini belirten Pfalzbibliothek Müdüresi Renate Flesch, böyle bir programa ev sahipliği yapmalarının nedenini sesini duyuramayan insanların sesi olmak istedikleri için olduğunu belirtti.

Başta Türkiye olmak üzere, Doğu Türkistan’da, Myanmar’da, Yemen’de, Suriye’de, İran’da, Rusya’da ve dünyanın birçok yerinde en temel haklarından mahrum edilen insanların varlığına dikkat çekmek istediklerini söyleyen Huri Uğur, organizasyon adına yaptığı açıklamada “2018 sonu itibarıyla ülkelerindeki savaşlar, çatışmalar, siyasi baskılar ve buna bağlı olarak zorlu yaşam şartlarından kaçan insan sayısı dünya genelinde 71 milyona ulaşmıştır. Tarihten ibret almayan yetkililer yine sessiz kalmaktadır. Ama biz sessiz kalmayacağız. Sesimizin çıktığı kadar insan haklarını hatırlatacağız ve hakikatleri haykıracağız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 11 bin kadın 780 bebek tutuklu

Almanların dikkatle izlediği programdaki sunum ve videolarda dünyadaki ve özellikle Türkiye’deki yaşanan insan hakları ihlalleri detaylı ele alındı. İnsanın tüm hukuk sistemlerinde sistemin merkezinde bulunduğuna vurgu yapan Uğur, yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Evrensel hukuk sistemlerine göre insanın doğuştan sahip olduğu devredilemez, bölünemez ve çiğnenemez hakları vardır. Ancak Hiçbir hukuk ve etik değerin kalmadığı Türkiye’deki rejim tarafından insan onuru ayaklar altına alınmaktadır. Türkiye açık hava işkence merkezine dönüştürülmüştür. Onlarca insan uğradıkları işkencelerden dolayı ölmüş veya sakat kalmıştır. Cezaevlerinde binlerce tutuklu ve hükümlü sistematik işkencelere tabi tutulmuş ve sağlık haklarından mahrum bırakılarak yaşam hakları ellerinden alınmıştır. Hayatında hiçbir suça bulaşmamış 11 bin kadın hukuksuz bir şekilde hapishanelere atılmıştır. 780 bebek kanunlar gereği annesi ile birlikte serbest bırakılması gerektiği halde hapistedir.”

Programa katılan üyeler ise, şu ifadeleri kullandı; “Human Rights Defenders ve gönüllüler olarak bugün burada 10 Aralık İnsan Hakları günü münasebetiyle, Erdoğan Rejimini ve işbirlikçilerini ve insan hakları ihlalleri yapan tüm şahısları huzurunuzda lanetle kınıyor, üstünün hukukuna değil hukukun üstünlüğüne saygı duymalarını talep ediyoruz. Bunun yanında BM, AİHM gibi Uluslararası Kurumların dikkatini Türkiye’de insan hakkı ihlallerine çekiyor ve AB ve AB’nin önde gelen ülkelerinden olan Almanya’nın Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine dur demek için daha etkin bir inisiyatif almasını bekliyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin