Alınacağını söylemişti, Kemal Uçar ‘avukatlık’ yaptığı için tutuklandı: “Kararı okuyunca bu ülke adına utandım”

15 Temmuz davalarında bazı askerlerin avukatlığını yapan ve davalarda gündeme gelen hukuksuzluklara dile getiren avukat Kemal Uçar 11 günlük gözaltı sürecinden sonra tutuklandı. Uçar’ın tutuklanma gerekçesi için ise 15 Temmuz sonrası mağdurlara avukatlık yapması, sosyal medya hesabından özellikle ByLock, ankesörlü telefon aramaları ve itirafçı beyanlarının davalar icin delil olmayacağına yönelik mesleki açıklamalarda bulunması gösterildi.

Gözaltında iken hukuksuz birşekilde avukatlık yapması yasaklanan Uçar’ın tutuklanmasından sonra birlikte program yaptığı KRT TV Sunucusu Çağlar Cilara, “Arkadaşım, can dostum, Av. Kemal Uçar biraz önce hukuk tarihine kapkara bir leke olarak geçecek olan kararla ve aklımızla alay edilen gerekçelerle tutuklandı. Ne diyeyim, ne yazayım bilemiyorum. Kararı okuyunca inanın bu ülke adına utandım kararı kendim vermiş gibi utandım…” dedi.

“Gerekçeye bakınca sadece Kemal değil, bütüh avukatları tutuklu zannediyorum”

Tutuklamadan sonra açıklama yapan Merkez Parti Genel Başkanı Abdürrahim Karslı ise  “Av. Kemal Uçar tutuklandı. Duruşmasına ben de katıldım. Tutuklama gerekçelerine bakınca Kemali değil, bütün avukatları, hukuku ve hepimizi tutuklu zannediyorum…”

Uçar için İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla müdafilik yapma yasağı getirilmişti.

BİR SAVCI BÜYÜĞÜM, BYLOCK VAR DERLER ALIRLAR’ DEMİŞTİ

Uçar çıktığı televizyon programlarında 15 Temmuz sonrası hukuksuzlukları sık sık gündeme getiriyordu. Özellikle bylock konusundaki açıklamaları dikkat çekiyordu. Bu yüzden hedefte olabileceğini belirten avukat Uçar, bir televizyon programında, “Bir savcı büyüğüm dedi ki asker sorgularına çok giriyorsun. İsmin fişlenir, Bylock var derler, bir yıl seni içeride yatırırlar, bir yıl yatınca da aklın başına gelir, şaşırma” demişti.” ifadelerini kullanmıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin