Alevilere hakaret eden imama soruşturma açıldı

Amasya’nın Göynücek ilçesindeki Merkez Camii imamı A.Ş’nin, Alevi bir vatandaşa, “Siz Aleviler evlenmeden önce eşinizi dedeye sunuyormuşsunuz. Sonra kendiniz gerdeğe girip eş olarak kabul ediyorsunuz” şeklinde sözleri üzerine Amasya Valiliği, adli ve idari soruşturma başlattı.

Amasya Valiliği, Göynücek ilçesinde Alevilere hakaret ettiği iddia edilen din görevlisiyle ilgili açıklama yaptı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Çeşitli basın yayın organları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda dile getirilen ‘Göynücek ilçemizde bir din görevlisinin Alevi vatandaşlarımıza hakaret ettiğine’ yönelik iddiaların çeşitli kesimler tarafından istismar edilerek, siyasi bir malzeme olarak kullanılması sebebiyle bu açıklamanın yapılması uygun görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Bahse konu iddialar üzerine 2 Mart 2021 günü Göynücek İlçe Emniyet Amirliği’ne müracaatta bulunulduğu ve aynı gün ilgili cumhuriyet savcısının talimatları çerçevesinde “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada, ayrıca Göynücek Kaymakamlığı’nca iddialarda adı geçen din görevlisi hakkında derhal idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

 

1 YORUM

  1. Diyanet’e soru: “Böyle bir soru sorabilecek bilgi birikimine, zeka kapasitesine, sosyal algıya sahip imamın arkasında namaz kılmak caiz midir?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin