Akü komple yok!

YORUM | M. NEDİM HAZAR

Görüşlerine saygı duyduğum ekonomist Refet Gürkaynak şu şahane tespiti yapmıştı: “Cumhurbaşkanı yer çekimine inanmadığı için Merkez Bankası hepimizi uçurumdan itiyor.”

Para Politikaları Kurulu (PPK), önceki gün, bir gün önce Cumhurbaşkanının kendilerine verdiği talimatı eksiksiz yerine getirerek ülkeyi bile isteye daha da fakirleştirme kararını vicdansızca aldı.

Kılıçdaroğlu istediği kadar Merkez Bankasını ziyaret etsin, istediği kadar bürokratları “yanlışlıkları bile bile yapmayın” diye uyarsın.

Hiçbir kıymet-i harbiyesinin olmadığını bir kez daha görmüş olduk.

Gerçi solcusundan, liberalinden tüm ekonomistlerin “Nass”ı, sadece Kur’an’da bir sure ismi zannetme cahilliği, bu ülkenin neden bu hale düştüğünün de bir başka göstergesi ama size başka bir detayı aktarmak isterim.

Herkes zannediyor ki, Cumhurbaşkanı doların yükselmeyeceğini zannederek yapıyor bunları.

Ya çok safız ya da aynı delikten milyon kere ısırılmayı hak eden ayarsızlarız!

Ülke, “Uçurumun kenarındayız Hızır” diye feryat ettikçe tepikliyor Saray. Umurunda bile olmuyor.

İşte size ispatı…

Ben ekonomist değilim ama grafiğin de ne anlama geldiğini bilecek, bu grafikten akıllara üşüşen soruları ifade edebilecek zekaya sahibim şükür.

PPK, iki gün önce en azından faiz miktarını sabit tutabileceğine dair bir takım kulislere de sebep olmuştu. Ancak, toplantıdan bir gün önce Erdoğan’ın çıkıp sert şekilde faizin düşürüleceğini ima etmesi ve hatta bunu yapmayanlara kapıyı göstereceğini alenen ilan etmesiyle Arizona kertenkeleleri bile doların uçuşa geçeceğini tahmin ediyordu.

Tabloya dikkatli bakın, PPK’nın faiz kararını açıklamadan birkaç saat önce dolar mucizevi bir şekilde düşüyor. Neredeyse 10.40 bandına kadar hem de. Ve aradan iki saat geçtikten sonra roketleyip bir anda 11.20 seviyesine fırlıyor.

Soru şu: Bu aralıkta kimler, ne kadar döviz aldı?

Çok akıllılar ya, bir de şöyle açıklama yapıyorlar: Efendim Merkez Bankası’ndan bir iki kişi dışında hiç kimse faiz kararını önceden bilemez!

Saçmalığın dik alası.

Erdoğan biliyor ya!

Saray biliyor ya!

Erdoğan’ın kendi çetesi biliyor ya!

Ülke göz göre göre soyulurken muhalefetin gıkının çıkmaması ise ayrı bir ibret vesikası.

Bu muhalefet ile hiçbir yere varılmaz dostlar!

Herkesin gözü önünde kaputu açıyorlar, aküyü çalıyorlar, muhalefet ise elinde çay bardağı ile sırtını duvara yaslamış, “Akü gider tabi, ışığı açık unutursan” safdilliğinde…

Akıl ve havsalanın sınırlarını zorlayan ve artık gizlenme ihtiyacı bile hissedilmeyen bu soyguna karşı, bu tepkisizliğe bakınca “Erdoğan’ın bu ülkeye yaptığı az bile,” diye geçiriyoruz içimizden.

Ne diyordu Vizontele’deki deli Veli? “Baba akü komple yok. Hem kaputu açmışlar, hem aküyü çalmışlar!”

Az kaldı, bu ülke top yekûn “Akü komple yok” diye hayrete düşecek, “Hem çalışmamışlar hem de aküyü çalmışlar!”

Diyecek demesine ama bâde harâb-ül Basra!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. RTE ve tayfası öyle bir zümre ki, tarifini ancak iblis yapabilir. Ucube projelerin ihalelerinden aldıkları rant ve rüşvetleri bile onları kurtaramıyor. Kazdıkları kuyuya attıkları insanların aralarına düştüler. İflah olmayacakları bir zaman dilimindenyiz. Yargının dilim dilim doğrayacağı, kafesin ardına atacağı günlere yürüyoruz. İnşaallah

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin