Akşener: 4 eski bakan Yüce Divan’da yargılanmalı

Meral Akşener

17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonları kendisi hakkında çıkan tape ve dosyaların A’dan Z’ye doğru olduğunu itiraf eden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açıklamalarını değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 4 eski bakanın Yüce Divan’da yargılanması gerektiğini söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 17-25 Aralık soruşturmalarında adı geçen dört eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmemiş olmasının kamu vicdanını rahatsız ettiğini söyledi. FOX TV’de bir programa katılan Akşener, 17-25 Aralık operasyonlarında adı geçen Egemen Bağış, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’da yargılanmasıyla toplumun travmadan kurtulacağını belirtti. Akşener, “O zaman yargıda F.TÖ adamları var diye sorunları varsa bugün öyle bir sorunları yok. Bu 4 kişinin Yüce Divan’a gönderilmesinde fayda var” dedi.

‘‘BAYRAKTAR, ERDOĞAN’IN BİLGİSİNDE YAPTIĞINI SÖYLEMİŞTİ’’

Akşener’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

‘‘(Erdoğan Bayraktar’ın 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarına ilişkin açıklamaları) Önce Erdoğan Bayraktar bey ilk tapeler gündeme geldiğinde de NTV’ye bağlanıp açıklama yapmıştı. Eğer bir şey varsa Sayın Erdoğan’ın bilgisi dahilinde yaptığını ve istifa gerekiyorsa Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğini söylemişti. Bayraktar’ın bu açıklamaya kadar AKP’yi gagalayan sözleri vardı. Bir vicdan isyanı olabilir. Dönemin “Hırsız” dediği görevliler ile adının bir anılmasını istemiyor ve görevi kötüye kullanmaktan değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Cemil Çiçek’in de Bayraktar’ın da önemli sözleri. Biz Meclis’te bir soruşturma komisyonu tutup, hemen Yüce Divan’a gönderilmesini sağlayabilirsek eğer, Türkiye bir türlü unutamadığı bu travmadan kurtulur. Eğer bu arkadaşlar suçsuz ise aklanıp geri dönerler. O zaman yargıda F.TÖ adamları var diye sorunları varsa bugün öyle bir sorunları yok. Bu 4 kişinin Yüce Divan’a gönderilmesinde fayda var. O dönem ortaya çıkan paralar, tapeler, o günkü gündem için söylüyorum. Bunlar unutulmaz. Bunun üzerine 5-10 maaşlı danışmanlar ortaya çıktığında Sayın Erdoğan’a faydası olur. 3Y ile mücadele ile geldiler. Yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar. Hey Allah’ım… En azından yolsuzluk için ortaya bir şeyler koysunlar ki vatandaşın yüreği soğusun. AKP iktidara geldiği zaman dedi ki hakkında iddia isnat olan herkesi yargılayacağım dedi. Bizim vekilimiz eski Bayındırlık Bakanı Koray Aydın dahi Yüce Divan’da yargılandı ve beraat ettiler. Başka bakanlar da yargılandı orada. Yolsuzluk iddiaları ki bunlar iftira da olabilir. Kimse o dönem bunlara itiraz etmedi. Kimse onlara itiraz etmedi.

‘‘DAVUTOĞLU’NUN YÜCE DİVAN’I İSTEDİĞİNİ BİLİYORUM’’

Yüce Divan’a gönderilen bütün insanlar yargılandılar, beraat ettiler. O dönem bu 4 bakana ne dendi de istifa ettiler. Siyasi partilerde bu olur… O dönem meclis başkan vekiliydim, Sayın Davutoğlu’nun Yüce Divan’ı istediğini çok iyi biliyorum. Bütün bunların neticesinde bu 4 arkadaşın Yüce Divan’a gitmesinin önünün açılması gerektiğini düşünüyorum. Yolsuzluk olduğu iddialarıyla görevden alıyorlar bu arkadaşları aklanmış oluyorlar. En son ticaret Bakanı Pekcan. Görevden alındı, kenara kondu iş bitti. Bunun bir de mahkeme tarafı var. Vatandaş bundan rahatsız oluyor. AKP getirsin biz onay vereceğiz mecliste. Sayın Bahçeli’nin yolsuzluk haftası teklifini de getirsinler biz desteklemeye hazırız. Bir yolsuzlukla mücadele olsun. Yasaklar desek olanları görüyorsunuz. Sosyal medyaya kadar en son yasak geliyor. Yoksulluk desen; ben ilçe ilçe geziyorum vatandaşın halini görüyorum. Ben her bakana şunu söylemişimdir; öncelikle gayri kanuni iş yapmayacaksınız, bürokrasiyi buna zorlamayacaksınız yaptığınız zaman günü gelir size döner. Çok hareketli bir dönemde İçişleri Bakanlığı yaptım. Anavatan ile DYP’nin çatıştığı bir dönemdi. Hakkında fezlekesi olmayan bir içişleri bakanı görevi yaptım.’’

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin