AKP’yi 1 Kasım’da iktidara getiren bir suikast daha kapatıldı; tüm sanıklar beraat etti

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 2015 yılındaki 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimleri arasında gerçekleşen iki polisin evlerinde öldürülmesine ilişkin davada yargılanan, 4 tutuklu dokuz sanığın beraatına karar verildi.

Cumhuriyet savcısı, 20 Şubat’taki duruşmada tutuklu sanıkların ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarını talep etmişti.

Yine aynı şekilde bu süreçteki önemli olaylardan biri olan Diyarbakır’da trafik polisi Tansu Aydın’ın şehit edilmesiyle ilgili davada yargılanan altı çocuk üç yıl sonra dün beraat etti.

Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 13. duruşmada “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” ve “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürme” suçlarından yargılanan tutuklu sanıklardan Hasan Aydın hazır bulundu.

Sedat ve Hüseyin Aydın ile Naci Yılmaz ise tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Avukatları ve yakınlarının da yer aldığı duruşmada sanıklar, son savunmalarını yaptı.

Sanık avukatları, müvekkillerine yöneltilen suçlamalara ilişkin yeterli delil bulunmadığını iddia etti. Sanıklar da üzerlerine atılı suçlamaları reddederek beraatlarını istedi. Mahkeme heyeti, dördü tutuklu dokuz sanığın beraatına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

22 Temmuz 2015’te Ceylanpınar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polisler Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar evlerinde uyurken öldürülmüştü. Tutuklanan dokuz kişiden beşi önceki duruşmalarda tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

AKP’Yİ 1 KASIM’DA İKTİDARA TAŞIYAN O OLAY DA FAİLİ MEÇHUL KALDI: 6 ÇOCUK BERAAT ETTİ

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin