AKP’ye yakın STK’lar Hindistan’da istihbarat raporuna girdi

Tr724 ÖZEL HABER | YÜKSEL DURGUT

Dünyanın iki büyük nükleer gücü Hindistan ve Pakistan arasında savaşlara da neden olan Keşmir, her iki ülkenin en keskin kırmızı çizgisi. Bu kırmızı çizginin aşılarak çatışmalara yol açması ise o kadar aleni durumlara bağlı ki; mesela iki ülke liderinden birisinin sert bir açıklaması bile Keşmir’deki grupları harekete geçirmeye yetebiliyor. 

Geçtiğimiz günlerde Hindistan medyasında çıkan bir haber AKP’nin, Pakistan ve Hindistan arasındaki sorunlu bölge olan Keşmir’e kadar kollarının uzandığını öne sürüyor. Türkiye, Pakistan ile çok derin bağlara sahip. Bu derin bağlar sadece mevcut hükümet ile diplomasiye değil, uzun yıllara dayanan dostluk ilişkisine dayanıyor. Ancak Hindistan tarafından bakıldığında bu dostlukta sınırların zaman zaman aşılması, dünyanın en büyük ekonomilerinden birinde rahatsızlıklara sebep oluyor. AKP hükümetinin komşularında en büyük rahatsızlığa yol açan özelliğinin, yani müttefiklerinin iç işlerine karışma motivasyonunun Pakistan’da da ortaya çıktığı üzerinde duruluyor.

Hint medyasının İstihbarat birimi raporlarına dayandırarak verdiği haberlerinde, Keşmir’de Türk STK’larının hareketliliğini araştırmak için bir ekip kurduğu belirtiliyor. Keşmir’in özgürlük mücadelesini üstlenen gruplar ile “kırmızı çizgileri” aşan bağlar kurulduğu iddia ediliyor. Bu STK’lara yönelik Hindistan istihbaratının yoğun bir soruşturma başlattığının anlatıldığı haberlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Keşmir’le ilgili yaptığı sert konuşmanın yankılarından bahsediliyor.

Hindustan Times gazetesi, bir ulusal güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberinde istihbarat soruşturmasının aynı zamanda Türk hükümetiyle yakın bağları olan STK’larla yakın bağlantılı kişileri de kapsadığını ve bu kişilerin faaliyetleri hakkında kapsamlı bir raporun hazırlandığını yazdı. Burada kurulan ilişkilerin “kötü amaçlı” kullanıldığını söyleyen yetkili, belirli kişilere yönelik yoğun bir soruşturma dalgasının gelebileceğinin altını çiziyor. Ayrıca STK’lar etrafındaki para trafiği de izleniyor ve yabancı fonların kullanımı konusunda detaylı çalışmalar yapılıyor. 

Hindistan istihbaratına göre, son birkaç ayda Keşmir’de ve ülkenin başka yerlerindeki Hintli Müslümanlarda radikalleşme eğilimleri ivme kazanmış. Bu radikalleşmeye, Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a meydan okuyarak İslam dünyasının liderliğine soyunması ve Osmanlı modelini hayata geçirme çabalarının da etki ettiği öne sürülüyor.

İstihbarat raporu açıkça Türkiye bağlantılı STK’ların Keşmir’de Müslümanların yoğun yaşadığı bölgelerdeki faaliyetlerinde artış olduğunu ve bu faaliyetlerin doğrudan AKP tarafından yönlendirilmiş olabileceğini tespit ediyor. Rapor ayrıca Keşmir’deki özgürlük mücadelesi veren isimlerin Türk medyasında Hindistan’ı hedef aldıklarını ve iktidara yakın medyanın bu kişilere alan açtığını belirtiyor.

Yakın zamanda hükümete sunulan bu istihbarat raporunda, AKP bağlantılı STK’ların Ramazan ayı boyunca Keşmirlilere yardım etmelerinin yanı sıra Hindistan’a karşı, isyanlar ve nefret suçları gibi konuların tartışıldığı web seminerleri ve çeşitli etkinlikler düzenlediklerine yer veriliyor. Bir yetkili ise açıklamasında, çevrimiçi yapılan konferansların ve sosyal medyada anlatılanların kışkırtıcı olduğunu söyleyerek bunların farklı bakış açılarının sunulduğu tartışmalar olmadığını, Hindistan’daki İslamofobi etrafındaki korkuları güçlendirmeyi amaçladığını iddia ediyor.

Erdoğan, bu yılın başlarında Ankara’da “Hindistan şu anda katliamların yaygın olduğu bir ülke olduğu hâline geldi. Hangi katliamlar? Müslüman katliamları. Kim tarafından? Hindular,” şeklinde açıklama yapmıştı. Hindistan, daha sonra, “sorumsuz” olarak adlandırdığı bu açıklamayı kınayarak, “Yorumlar gerçeklere dayalı değil. Bir Devlet Başkanından bu tür sorumsuz açıklamalar beklemiyoruz” diyerek eleştirmişti.

Hindistan Meclisi geçen yıl Ağustos ayında Keşmir’in özerk statüsünü kaldırmış ve ardından ayrılıkçı hareketlerin eylemler yapabileceği bahanesiyle aylarca bölgede internet bağlantısını kesmişti. Keşmir, Hindistan ve Pakistan’ın ayrılmasından bu yana özerk statü sahibiydi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin