AKP’nin tanzim satış projesi, çiftçiyi bitirecek

AKP iktidarında tarım bitme noktasına gelirken ekonomik krizle birlikte yüksek enflasyonu sonucu olarak sebze fiyatlarında fahiş fiyatlar ortaya çıktı.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, tanzim satışlarının şu anda belediyenin personel ve araçlarıyla, ne kira, ne elektrik, ne taşıma, hiçbir masraf olmadan gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, seçimlerden sonra fiyatların tekrar artacağını söylüyor. Herkesin bir bekleyiş içinde olduğunu söyleyen Atalık, tanzimin çiftçiyi bitirme noktasına götüreceğini ifade ediyor.

SEÇİM SONRASI PROJE BİTER, YOKSA FİYATLAR DAHA DA ARTAR

Evrensel’in haberine göre Atalık, devletin daha fazla ürün ulaştırmayı hedeflerse yeni yerler açmak zorunda olduğunu da hatırlattı. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Atalık şunları söyledi:“Bu yolla halka daha fazla ürün ulaştırmayı hedeflerseniz yeni yerler açmak zorundasınız. Açtığınız yerde personel çalıştırmak, vergi, sigorta ödemek, yani diğerlerinin yaptığı masrafları yapmak zorundasınız. O zaman yine fiyat yükselecek. Dolayısıyla tanzimler, seçim nedeniyle yapılmış bir uygulamadır ve büyük ihtimalle daha sonra ortadan kaldırılacaktır.”

Atalık, tanzim satışlarının yaygınlaştırılmasının üreticinin üretimine ne gibi etkileri olacağı konusunda ise şu görüşleri dile getirdi:

“Bilakis daha kötü noktaya getirecek. Zira diğer marketler -tekel yaratıp üzerine fahiş fiyatlar getirenleri bir kenara bırakıyorum- namusuyla çalışan esnaf ne yapacak; ‘Kardeşim sen bana 4 liradan getiriyorsun, tanzimde 3 liraya satılıyor. Benim 4 liranın üzerine 2 lira koymam lazım masraflarımı çıkarabilmem için. Bana bunu 4 liradan değil de, 1.5 TL’den ya da 2 TL’den ver. Ben de 3 TL’den satmak istiyorum!” Bu sefer o sistem gidecek çiftçiye ne diyecek; ‘Kardeş ben senin ürününü 2 TL’den alıyordum ama sen de bana 75 kuruştan satacaksın ki ben de ürününü pazarlayabileyim.”

ASIL ZARARI ÇİFTÇİ GÖRECEK

Atalık’ın verdiği bilgilere göre Türkiye tarımsal desteğe bütçesinin sadece yüzde 1’ini bile ayırmazken, AB bütçesinin yüzde 45’ini tarım politikaları için harcıyor.

Uygulamadan en çok -tanzim satışlarıyla desteklenmesi planlanan- çiftçilerin zarar göreceğine de dikkat çeken Atalık, “Şimdi herkes bekleyiş içinde, seçimden sonra bu sistem muhtemelen bitecek. Sistem böyle devam ederse de çiftçinin üretimine bir baskı unsuru olarak yansıyacak. Zaten kazanamayan çiftçinin daha da hızlı alanı terk etmesine yol açacak. Oldukça sınırlı sayıda tüketici memnun olurken, gelecek için daha büyük sıkıntıları beraberinde getirecek” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin