AKP’nin iptal başvurusu zıplattı: Dolar/TL son 6 ayın zirvesinde

Türkiye’de döviz ve piyasada yaşanan hareketlilik sürüyor. İstanbul seçimini kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almasıyla Dolar/TL’de dün sert düşüş yaşanmıştı. Ancak bugün yeniden yukarı yönlü hareketlenen dolar/TL son 6 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Bankacılar TL’deki düşüşü, seçim sürecine ilişkin belirsizliğin AKP’nin iptal başvurusu sebebiyle devam etmesi ve Merkez Bankası rezervlerine yönelik endişelere bağladı.

Dolar/TL salı günü 5,8290’ın üzerini test ettikten sonra dün 5,7100’a kadar geriledi. Ancak kur bu seviyelerde kalıcı olamadı ve bugün yüzde 2’nin üzerinde yükselerek 5,85’i gördü. Bu 23 Ekim 2018’den beri en yüksek seviyeye tekabül ediyor.

Bir günlük düşüşün ardından sert artış

T24’ün değerlendirmesine göre Türkiye piyasalarında yaklaşık iki haftadır satış baskısına yol açan İstanbul seçimlerine ilişkin belirsizliğin ortadan kalkacağı algısı, ABD ile ilişkilerde kötümser beklentilerin nispeten azalması ve Çin’den gelen pozitif verilerle kur dün sert gerilemişti.

TL dün benzer para birimlerinden pozitif ayrışırken, BIST 100 endeksi yüzde 1,44 yükseldi. Tahvil bono piyasalarında 10 yıllık tahvil getirisi 124 baz puan gerilerken, CDS ve eurobond getirileri de düştü. Ancak bu hareket kısa süreli oldu ve bugün TL varlıklar sert satış baskısıyla karşılaştı.

Gün içinde 5,8501’i gören kur bugün saat 11:10’da 5.8350 seviyesindeydi. Aynı saatte euro/TL yüzde 1,20 primle 6,5840’dan işlem gördü. Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi de yüzde 1,35 düşüşle 96,880 puanda.

Bankacılar, artışı seçime bağlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde en yüksek oyu alan Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu dün mazbatasını aldı ve devir teslim töreni ile birlikte görevine başladı. Ancak AKP’nin İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin başvurusu yatırımcıların endişelerinin tam olarak ortadan kalkmamasına neden oluyor.

Bankacılar piyasadaki tedirginliğin ana nedeninin seçimler olduğunu belirterek İstanbul seçimlerinin Haziran’da tekrar edilme olasılığının ekonomide planlanan reformlarda ve belirsizliğin devamı konusunda “iki kayıp ay daha” anlamına geldiğini belirtiyorlardı.

Merkez Bankası rezervlerine ilişkin sorular

Diğer taraftan Financial Times’da yer alan bir haberde TCMB’nin döviz rezervlerini, kısa vadeli borçlanarak artırdığı belirtildi. Bu da rezervlere ilişkin soru işaretlerini tekrar gündeme getirdi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi şu değerlendirmeyi yaptı: “Piyasalarda endişeler devam ediyor. TCMB rezervlerine ilişkin endişelerin bugün Financial Times haberi ile birlikte arttığını görebiliyoruz. ‘Rezervler çok iyi konumda’ diyemeyiz ancak son dönemde birbirinden farklı haberler yorumlar konunun tam olarak iyi bir şekilde analiz edilemediğini, anlatılamadığını, hesaplanamadığını gösteriyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin