AKPM, İnsan Hakları ödülünü, tutuklu eski YARSAV başkanı Murat Arslan’a veridi

MEHMET DİNÇ | STRAZBURG, Tr724

 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi her sene verdiği Vaclav Havel insan hakları ödülünu bu sene eski YARSAV başkanı Murat Arslan’a verdi. Arslan “bylock” kullandığı ve “Gülen hareketine üye olduğu” gerekçesi ile tutuklu olarak 15 yılla yargılanıyor. Yargı bağımsızlığı konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı ödüle layık görülen Murat Arslan’ın seçilmesine haliyle AKP’li vekiller tepki gösterdi.

Gülen hareketine üye olduğu gerekçesi ile 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan YARSAV eski başkanı ve Anayasa Mahkemesi eski raportörü Murat Arslan’a, Avrupa Konseyi’nin insan hakları alanında her yıl verdiği Vaclav Havel ödülü verildi. Ödül Fransız basınında “insan hakları ödülü Türkiye’de tutuklu hakime verildi “ ifadeleriyle duyuruldu. AKPM genel kurul salonunda “her zaman yargı bağımsızlığının yanında olan” ifadeleriyle tanıtılan Murat Arslan, tutuklu olduğu için katılamadığı ödül töreninde mektubu okundu.
Törene katılamayan Murat Arslan’ın mektubu okundu

Arslan hapiste olduğundan Avrupa İnsan Hakları Parlamenterler Meclisi (AKPM) genel kurul salonunda bugün düzenlenen ödül törenine katılamadı. Arslan’ın ödül töreni için yazdığı mektup genel kurulda okundu. Türkiye’yi “totaliter yönetim deneyimi yaşayan devlet” olarak tanımlayan Arslan “Unutmayalım ki tarih tek varlık nedenleri devrim olup, bunun bedelini ödemiş olan modernliği sırtlarında taşıyarak ilerletmiş olan insanlarla doludur” ifadelerini kullandı. Ödülün “Türkiye’de demokrasi ve özgürlük mücadelesi verenler için büyük öneme sahip olduğunu” belirten Arslan, mektubu “Bu ödülü haksız yere işinden olan, hapse atılan, hak ve özgürlükler için mücadele edenlere adıyorum” sözleriyle tamamladı.

Ödül Arslan’a verildi, AKP heyeti, Avrupa Konseyini “Fetö’ye” destek vermekle suçladı

Genel kurul salonunda Vaclav Havel ödülünün, Murat Arslan’a verildiğinin açıklanmasının ardından AKP’li ve MHP’li vekiller tepki olarak salonu terk ettiler. CHP’li üyelerin katılmadığı törene Türk heyetinden sadece 2 HDP’li vekil katıldı.

DW Türkçe servisine konuşan AKPM Türkiye heyeti başkanı AKP’li vekil Talip Küçükcan, AKP heyetinin hoşnut olmadığı her durumda olduğu gibi Avrupa Konseyini “Fetö’yü” desteklemekle suçladı. “Bu karar, Avrupa Konseyi’nin geleceğini ciddi şekilde tehdit etmekte, itibarını zedelemektedir” şeklinde konuşan Küçükcan, bu kararı AKPM’nin tüm platformlarında “protesto edeceğini” de sözlerine ekledi.

Ödül 2016’da Işid ‘in elinden kurtulan Ezidi kız Nadia Murada verilmişti

2013 yılından beri verilen ödül geçtiğimiz yıl ödül, Işid’in elinden kurtulan Ezidi kız Nadia Murad’a verilmişti. 21 yaşındaki Nadia Murad, ödül töreninde Işid’in elinde esir kaldığı dönemi anlattı. 3 ay boyunca işkence ve cinsel istismara uğradığını anlatan Nadia , 8-9 yaşından itibaren tüm çocukların cinsel istismara uğradığını erkeklerin ise öldürüldüğünü göz yaşları içinde anlatmıştı.

Vaclav Halev kimdir

1936 yılında Prag’da doğan, dünyanın en önemli entelektüelleri arasında gösterilen Vaclav Havel Kadife devrimin öncüsü olarak kabul edilir. Tiyatro yazarı, düşünce adamı ve güçlü bir siyasetçi olan Havel Prag Sanat Akademisi’nde drama üzerine eğitim gördü. 1968’deki Prag Baharı’ndan sonra gerçekleşen Varşova Paktı’nın, Çekoslovakya’yı işgalinden sonra kara listeye alınarak siyasi faaliyetlerde bulunması ve yazı yazması yasaklandı ve yaklaşık 4 yıl cezaevinde yattı. Ancak çalışmalarını ve fikirlerini açıklamayı sürdüren Havel, hükümetin devrilmesiyle sonuçlanan 18 gün süren kitlesel gösterilerden sonra 1989’daki Kadife Devrim’in öncüsü oldu. 29 Aralık 1989’da devrimi gerçekleştiren Yurttaşlık Forumu tarafından Çekoslovakya Devlet Başkanlığı’na getirildi. 1990’da yapılan serbest seçimlerde Cumhurbaşkanı oldu. 1992’nin Aralık ayında ülkenin Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak barışçıl bir şekilde ikiye bölünmesinde de önemli rol oynayan Havel, yeni Çek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin