AKPM başkanı değişti; Michele Nicoletti’nin ilk mesajı, insan hakları

MEHMET DİNÇ, STRAZBURG

AKPM eski başkanı Pedro Agramunt’un istifasının ardından yerine Kıbrıslı Stella Kyriakides Başkanlık yapmıştı. 2018 kış oturumunda başkanlığın tek adayı Sosyalist parti grup başkan vekili Nicoletti oylamaya gerek görülmeden başkan ilan edildi.Yeni başkan seçilen Nicoletti ilk konuşmasında, insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve AİHM kararlarının kabulü ve Avrupa değerlerine vurgu yaptı. Nicoletti, “Büyük ve dramatik zorlukların yaşandığı bir dönemde terörizmden göçe, yoksulluğun eski ve yeni biçimlerine, temsili kurumlara karşı güvensizliğe, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının yeniden ortaya çıkmasına, pek çok insanın umutsuzluğa düşmesine, milliyetçi ve şovenist söylemlere karşı çıkmalıyız, çatışmaları önlemek için kıtamızdaki adalet ve barışa olan ihtiyacı yeniden gündeme getirmeli, çatışmalara karşı koymalıyız.” ifadelerini kullandı. Bu zorlukların üstesinden gelmek için 47 üye ülke delegelerinin tamamının aktif katilim içinde olması gerektiğini vurgulayan Nicoletti, Rusya’nın 2018 kış oturumlarına heyet göndermemesini üzüntüyle karşıladığını belirtti.

İnsan Hakları ihlallerine net tavır

İnsan hakları ihlalleri karşısında net duruş sergilenmesi gerektiğine işaret eden Nicoletti, “Kıtamızın herhangi bir yerinde ve herhangi bir makam tarafından işlenen insan hakları ihlallerini açıkça reddetmeliyiz. Serbest bölgeler olmaz ve olamaz..” dedi.

Eski başkan, Esed’i ziyaret edince istifa etmek zorunda kalmıştı

İspanyol parlamenter Pedro Agramunt, AKPM 2017 Mart ayında Rus parlamentosu alt kanadı Duma üyeleriyle Suriye’de Esed’i ziyaret etmesinin ardından AKPM’yi temsil yetkisi elinden alınmıştı.  Agramunt olayın ardında özür dilese de kabul görmemişti.

Meclis çatısı altında yolsuzluk iddialarının basına yansımasının ardından Avrupa Konseyi genel sekreteri Thorbjorn Jagland, derhal bağımsız bir komisyon kurulup olayın araştırılasını istedi. Agramunt komisyon heyetinin oluşturulmasını ağırdan alınca, kamuya açık karşılıklı mektuplaşmalar yaşanmıştı. Esed görüşmesi de bardağı taşıran son damla oldu ve İspanyol parlamenter Agramunt istifa etmek zorunda kaldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin