AKP’li üyeden AKP’li başkana: Nereye gidiyor bu para?

AKP’li meclis üyesi, Midyat Belediyesi’nin yaklaşık 150 milyon lira borcu olduğunu belirterek, AKP’li başkana ‘Nereye gidiyor bu para?’ diye sordu.

Mardin’de, AKP’li Midyat Belediyesi geçtiğimiz günlerde 6 taşınmazın ihale usulü ile satışı için karar aldı. Karara, aynı zamanda AKP’den belediye başkanlığı için aday adaylığı başvurusunda bulunan AKP’li Belediye Meclis üyesi İzzettin Aslan itiraz etti. Aslan’ın, ‘itibarımızı küçük düşürecektir’ gerekçesiyle Belediye Meclisi’ne sunduğu itiraz önergesine, HDP ve Saadet Partili meclis üyeleri de destek verirken önerge AKP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Sonrasında yaşanan tartışmalar ve tepkiler üzerine 4 adet taşınmazın satışı iptal edildi. Ancak, belediyeye ait iki taşınmazdan birisi 200 bin, diğeri ise 1 milyon 800 bin TL karşılığında satıldı.

Satış kararının yanlış olduğunu belirten AKP’li Aslan’ın verdiği önergede belediyeye dair dikkat çekici bir takım bilgilere de yer verildi. Önergede, belediyenin sadece Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK), Emekli Sandığı ve Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (DEDAŞ) 70 milyon TL borçlu olduğu dile getirildi.

‘YANDAŞLARA PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLİYOR?’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, satış kararıyla, “Yangından mal mı kaçırılıyor, yandaşlara peşkeş mi çekiliyor” düşüncesi ortaya çıktığını belirten Aslan, önergede şu ifadelere yer verdi:

“Belediyemizin adına kayıtlı olup, 10.12.2018 tarihinde açık artırma usulü ile satılması planlanan 6 (altı) adet taşınmazın, yakın zamanda yapılacak olan mahalli idareler seçimi arifesinde partimizi, başkanımızı, belediye meclis üyeleri ile özellikle belediye daimi encümenlerini halkın nezdinde itibarlarını küçük düşürecektir. Alınan bu yanlış karardan bir an önce dönülmesi daha sağlıklı bir adım olacaktır. İhalelerin halk arasında yanlış bir intiba bıraktığı, ‘yangından mal mı kaçırılıyor, yandaşlarına peşkeş çekiliyor’ düşüncesinin hakim olduğu, bu olumsuz düşüncenin bizleri üzdüğü ve etkilediğinin bilinmesini isterim.

SSK, EMEKLİ SANDIĞI VE DEDAŞ’A MİLYONLARCA LİRA BORÇ

Ancak; belediyemizin SSK, Emekli Sandığı ile DEDAŞ AŞ.’ye takriben 70 milyon borcu olduğu hepimizce bilinmektedir. Şayet söz konusu taşınmazların satışı, şartlı olarak yukarıda adı geçen kurumların borçlarını veya buna benzer bir borcu ödemek için yapılıyor ise bu konuda meclisin bilgilendirilmesi ve ihale dosyalarına makam ve encümenler tarafından yapılan ihale sonrası elde edilen gelirlerin, adı geçen kurumların hangisine ait borcun ödenecekse, dosyaya taahhütname bırakmaları gerekmektedir…”

‘TOPLAM BORÇ 150 MİLYON CİVARINDA’

Verdiği önergeye ilişkin konuşan Aslan, belediyenin ayrıca İller Bankası’na da 80 milyon TL borçlu olduğunu ve toplam borcun 150 milyon TL civarında olduğunu söyledi. Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’nun 1999 yılında belediyenin başına gelmesinin ardından personellerin SGK primlerini yatırmadığını da savunan Aslan, belediyenin DEDAŞ’a olan yaklaşık 35 milyon TL’lik borcun ise bilinçli ödenmediğini söyledi.

Aslan, “Sigortanın normalde çoktan belediyeye haciz işlemi başlatması lazımdı. DEDAŞ’ın çoktan belediyenin bütün elektriklerini kesmesi lazımdı. Yıllardır sen ödeme yapmıyorsun, neden vermiyorsun? Daha doğrusu bu para nereye gidiyor? Ödemediğin para nereye gidiyor” diye sordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin