AKP’li Tuğrul Türkeş’in doktor olan kızı da Türkiye’yi terk etti

Yurt dışında çalışabilmek için iyi hal belgesi talep eden hekimlerin sayısı rekor düzeyde artarken AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in kızı nörolog Muzaffer Şükriye Aliye Türkeş Demir de Türkiye’yi terk ederek İngiltere’ye gittiği ortaya çıktı. Türk Tabipleri Birliği (TTB), iyi hal belgesi başvuru sayısının 2022’nin ilk 7 ayında rekor kırarak 2021 yılı toplam sayısına ulaştığını duyurmuştu.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Türkiye’den yurtdışına giden doktorlar arasında AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in kızı nörolog Muzaffer Şükriye Aliye Türkeş Demir’in de olduğunu yazdı.

Türk Tabipleri Birliği temmuz ayında 231 hekimin yurtdışında çalışma vizesi sayılan ‘iyi hal belgesi’ aldığını ve yılsonuna kadar 2 bin 500 ila 3 bin hekimin Türkiye’ye terk etme hazırlığında olduğunu açıklamıştı.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan bugünkü yazısında Türkiye’den yurtdışına giden hekimlerin arasına Alparslan Türkeş’in torunu, AKP Milletvekili Tuğrul Türkeş’in kızı Muzaffer Şükriye Aliye Türkeş Demir’in de katıldığını yazdı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan yurtdışına giden doktorlar için “Açık konuşuyorum, varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz” dediğini hatırlatan Pehlivan, bugünkü köşe yazısında şunları yazdı:

“Ve… Meğer, ‘giderse gitsin’ dediği o doktorlara Erdoğan’ın yakınındaki bir ismin kızı da dahil olmuş.

AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in kızından bahsediyorum…

Evet, MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in torununu anlatıyorum…

Uzun bir adı var: Muzaffer Şükriye Aliye Türkeş Demir. Kendisi son olarak Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nde başhekim yardımcılığı görevindeydi. Uzmanlık alanı nörolojiydi.

Öğrendim ki geçen yıl ülkeyi terk etmiş. Ailesiyle İngiltere’ye yerleşmiş.

Orada Royal London Hospital adlı Londra’nın doğusundaki bir hastanede çalışmaya başlamış.

İşin çarpıcı başka bir yönü de var…

Türkiye’de kanser cerrahı olup prosedürlerin tamamlanmasını beklerken Avrupa restoranlarında bulaşık yıkayan, marketlerde kasiyerlik yapan doktorların varlığından bahsediyorlar. Her meslek değerli, insan seçimlerinde özgürse söz kalmaz. Lakin, ya mecbursa?

Düşünün…

Türkiye’de nörolog olan Muzaffer Türkeş Demir, İngiltere’de doktor olmak için gereken sınavları daha geçmeden vatanı terk etmiş. Halen geçmesi gereken aşamalar var. Bundandır ki, şu an Londra’da “medical support worker” yani “tıbbi destek çalışanı” olarak görev yapıyor. Bir nevi şimdilik doktor değil, doktor yardımcısı…

Acaba ‘Türkeş’ gibi soyada sahip bir doktor niye gitmiştir, AKP milletvekili olan babası ne der bu duruma?

İşte bu sorulara yanıt bulmak için baba Tuğrul Türkeş’i de aradım. Telefonda cumhurbaşkanının doktorlar için söylediği sözü de hatırlattım.

Kendisi aynen şu yanıtı verdi: ‘Tek kelime bile etmem. Yorum yok!'”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

 1. Yorum yok diyecek tabi ki, ektiklerimizi biçiyoruz diyecek değil ya.

  İşin bir yönü bu, başka bir yönü bu değirmene su taşıyanların gelecek endişeleri mi?

  Kimse memleketini bırakıp macera olsun diye yurt dışına çıkmaz. Kızının gitmesini kendisi istemiş olmalı diye düşünüyorum.

 2. Kaç kişi birden terketmişler?
  Muzaffer Şükriye Aliye Türkeş Demir…
  Sanki Türk milleyetçisinin değil de İspanyol asilzadesinin kızı.

  Tabii isimlerimizi kendimiz seçemiyoruz ve muhtemelen hanımefendi evlilik sonrasında da soyismini korumak istemiştir; saygı duyuyorum. Yeni ülkesinde başarılar dilerim. İnşallah yeni bir Uğur Şahin-Özlem Türeci başarısı yaşar ve hepbirlikte seviniriz…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin