AKP’li Özlem Zengin’e ‘çıplak arama’ tepkisi: Derhal Gergerlioğlu’ndan özür dile!

AKP Grup Başkanvekili Tokat Milletvekili Özlem Zengin’in Euronews’e verdiği röportajda “Türkiye’de çıplak arama olduğuna inanmıyorum. Gergerlioğlu Meclis’i terörize ediyor” sözlerine Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) tepki geldi.

HDP Grup Başkanvekili Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te yaptığı konuşmada Özlem Zengin’in sözlerinin “gerçeklikten uzak ve asılsız” olduğunu belirterek HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndan özür dilemesini istedi.

Türkiye’deki cezaevlerinde yaşanmış çıplak arama olaylarıyla ilgili resmi raporlardan örnekler veren Beştaş, çıplak aramaya maruz kalan insanların bizzat ağzından bu olayların yaşandığını dinlediğini söyledi.

”KADINLARDAN BİZZAT DİNLEDİM. ÇIPLAK ARAMA SİSTEMATİK HALDE DEVAM EDİYOR”

Çıplak arama işkencesiyle ilgili Manisa, Elazığ, Sincan ve Bakırköy cezaevlerinde vuku bulan benzer hadiselerden örnekler de veren HDP Grup Başkanvekili Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş şöyle devam etti:

“Özlem Zengin’in açıklaması kamuoyuna yansıdı. Her zaman gerçeklikten uzak, asılsız bir açıklama. Haberin başlığı şöyle; “Gergerlioğlu Meclis’i terörize ediyor. Türkiye’de çıplak arama yok.” Bunun sebebi şu; Ömer Gergerlioğlu milletvekilimiz Uşak’ta 30 üniversite öğrencisinin çıplak aramaya maruz kaldığını gösteren başvurular yapmıştı. Bu kadınların kendileri bizzat açıklama yaptı “çıplak aramaya maruz kaldık” diye. Benim İnsan Hakları Komisyonu üyesi olarak bizzat gittiğim Bakırköy Cezaevi’nde resmi raporda da var. Orda da çıplak arama var ve ben bizzat dinledim “çıplak arama var” diyenleri. Yine Elazığ’da resmi İnsan Hakları Komisyonu raporunda da var “çıplak arama” ve en son Sincan Cezaevi’nde de var çıplak arama. Bunlar resmi bilgiler. Yine TİV ve İnsan Hakları Derneği’nin raporunda da çıplak aramanın sistematik halde devam ettiği tespit edilmiş. Özlem Zengin inanmıyormuş. Ömer Gergerlioğlu’nu itham ediyor. Derhal Gergerlioğlu vekilimizden özür dilesin.”


“BAŞÖRTÜSÜ DİYE GELDİLER ŞİMDİ MİLLETİN KİLODUNA KADAR SOYUYORLAR”

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da son yaptığı sosyal medya paylaşımlarında cezaevlerindeki “çıplak arama” olaylarına değerek hükümeti ve AKP’li Özlem Zengin’i eleştirdi.

Gergerlioğlu bir paylaşımında Zengin’e hitaben, “Türkiye’den haberi yok mu desem, kafasını kuma gömmüş mü desem, 3 kuruşluk iktidar için hemcinslerine yapılan cinsel tacizlere işkencelere göz yumuyor mu desem? Allah iktidar hırsından kurtarsın diyeyim bari.” sözlerini yer verdi.

Gergerlioğlu ayrıca bazı haber metinleri ve milletvekili konuşmalarında “çıplak aramalara” ilişkin delillere yer vererek hükümete hitaben, “Başörtüsü diye geldiler, şimdi milletin kiloduna kadar açıyorlar.” ifadelerini paylaştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin